İsrail’in ‘nükleer silahlarla ilgili yalan söylendi’ suçlamalarına İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Twitter hesabı üzerinden jet hızıyla yanıt vererek Netanyahu’nun insanları kandırdığını öne sürdü.

Zarif, Netanyahu’nun 2012 yılında Birleşmiş Milletler’de yaptığı bir konuşmada kullandığı çizime de yer verdiği tweet’inde, “Son Dakika: Yalancı çoban yine iş başında. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki karikatür fiyaskosu da azmini kıramadı. Artık sadece küçük bir kesimi kandırabilirsin.” mesajını yazdı.

Sponsorlu

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran’ın “nükleer silah üretmek için” bir program yürütmüş olduğunu kanıtladığını ileri sürdüğü bazı “gizli dosyaları” canlı yayında düzenlediği bir sunumla tüm dünyayla paylaşmıştı.

Netanyahu, ülkesinin gizli servisi MOSSAD tarafından elde edilen dosyaların, “İran’ın hiçbir zaman nükleer silah üretme amacı taşımadığı” yönündeki açıklamalarını yalanladığını belirtti.

Cevad Zarif, Trump’ın son karar ile ilgili açıklamasına da ikinci bir paylaşımla karşılık verdi:

“Başkan Trump, anlaşmayı ortadan kaldırmak için Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun çoktan gündeminden çıkmış eski iddiaların üzerine atlıyor. Ne kadar da uygun. Yalancı çoban tarafından dile getirilen bu koordine istihbarat iddiaları 12 Mayıs’ın hemen birkaç gün öncesine denk geldi. Ama Trump’ın kutlamaya başlamaktaki aceleciliği tüm gizliliği ortadan kaldırdı.”

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile P5+1 (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) arasında 2015’te imzalanan anlaşmayı desteklemediğini söylemesinin ardından, diğer taraf ülkeler ve İran anlaşmanın arkasında durduklarını belirten açıklamalar yapmıştı.

[Via BBC Türkçe]