İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilme ihtimaline hazırlıklı olduklarını söyleyerek, “Düşmanların beklediği, hatta beklemediği her şey için stratejilerimiz var ve bunları hızla uygulayacağız” cümlesini kurdu.

Ruhani, başkent Tahran’da üst düzey hükümet yetkilileriyle bir araya geldi.

ABD Hükümet binası

‘DOLAR KURUNU SABİTLEMEK ABD’YE TOKATTI’

Ruhani, dolar kurunu ABD’nin planlarını boşa çıkarmak için sabitlediklerini söyleyen, “Bu karar, 80 milyon İranlı için uygun bir karardı. Bazıları için iyi olmasa da biz çoğunluğu düşünmeliyiz” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşma hakkında karar vereceği tarihe atıfta bulunan Ruhani, “Onlar, 12 Mayıs’ta İran milletine karşı adımlar atarak, iç piyasaya baskı yapabileceklerini umuyorlardı. Bu karar ABD’nin vereceği karara karşı bir tokattı” dedi.

‘HIZLICA UYGULAYACAĞIZ’

Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilme ihtimaline hazırlıklı olduklarını söyleyerek, “Düşmanların beklediği, hatta beklemediği her şey için stratejilerimiz var ve bunları hızla uygulayacağız” dedi.

Konuşmasında Trump’ı da hedef alan Ruhani, “Amerikan halkı arasında kaygılara ve dünyadaki insanlar arasında endişelere yol açan böyle bir yönetimin bir benzeri daha ABD tarihinde görülmedi.” şeklinde konuştu.

‘PROTESTOLARA KARŞI YETKİLİLER YETERSİZ KALIYOR’

Ülkedeki protesto gösterilerine karşı yetkililerin yetersiz kaldığını, halkın sorunlarıyla ilgilenmediklerini söyleyen Ruhani, isim vermeden bazı kişilerin halkın sorunlarına karşı sessiz kalmaları için devlet yetkililerine baskı yaptığını ileri sürdü.

Halkın yeterli bilgiye sahip olmadığı ve geleceğe dair plan yapamadığı zaman öfkelenip sokaklara çıktığını belirten Ruhani, “Yöneticilerimiz sanki sessizlik yemini etmişler. Onlara kimin ne söylediğini bilmiyorum. Neden korktuklarını bilmiyorum. Tehditleri umursamayın, tehditlere yanıt vermekten korkuyorsanız bana gönderin ben cevap veririm” dedi.