İran İçişleri Bakanı’ndan sert bir açıklama geldi: Protestocular yaptıklarının bedelini ödeyecek!

İran yetkilileri, ülke çapında süren hükümet karşıtı protestoların devam etmesi takdirde, protestocuların ‘demir yumrukla’ karşılaşacakları ve ‘yaptıklarının bedelini ödeyecekleri’ tehdidinde bulundu.

İran genelinde üç gündür devam eden hükümet karşıtı protestoların şiddeti artmaya devam ediyor.

Sponsorlu

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump, İran hükümetine karşı yapılan protestolardaki eylemcileri cesaretlendirme çalışıyor. Trump, Twitter hesabından paylaşımlar yaparak ‘eylemcilere’ destek mesajı veriyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın göstericileri Twitter’dan cesaretlendirmesi sonrasında İran’da sosyal medyaya erişim engeli geldi!

Şimdiye kadar protestolar sırasında iki kişi hayatını kaybederken yetkililer polis güçlerinin ateş açmadığını belirtti ve gerçekleşen ölümlerden Suni’leri ve dış güçleri suçladı.

Hürremabad, Zencan ve Ahvaz kentlerindeki protesto eylemleri sırasında eylemciler ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in görevden alınması veya öldürülmesi için slogan atarken, Ali Khamenei rejimine bağlı olarak çalışan İran Devrim Muhafızları Tuğgenerali Esmail Kowsari yerel basına yaptığı açıklamada, “Eğer protestocular yüksek fiyatlar yüzünden sokaklara dökülüyorsa, şiddet eğilimli sloganlar atmamalı ve kamu malına zarar vermemeli” ifadelerini kullandı.

İran İçişleri Bakanı Abdolreza Rahmani Fazli protestocuları verdikleri zararlar konusunda uyardı ve “Kamu malına zarar verenler, düzeni bozanlar ve yasaları çiğneyenler davranışlarından sorumlu tutulacak ve yaptıklarının bedelini ödeyecek. Şiddet, korku ve terör eylemlerini yaymak yanıtsız kalamaz” ifadelerini kullandı.

İran hükümetine destek verme amacıyla hükümet yanlıları da sokaklara çıktı.

AFP’nin haberine göre protestoların sürdüğü İran’da mobil cihazların internet erişimi engellendi.

İran, sosyal medyada da kısıtlamaya gitti.

İran devlet televizyonuna göre, yetkililer protesto gösterileri arasında ‘barışın korunması’ için geçici olarak Instagram ve mesajlaşma uygulaması Telegram’ı engelledi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

İran’daki protesto gösterilerinden (hükümet yanlıları)

3 gün önce İran’ın Kirmanşah şehrinde ‘hayat pahalılığını’ protesto etmek için göstericiler sokaklara çıkmış ve polisin müdahalesi sonucu olaylar ‘şiddet eylemlerine’ dönüşmüştü.

29 Aralık 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri, “Sokak gösterilerini başlatanlar, onu durduranlar olmayacaktır. Çıkan duman kendi gözlerini de yakacaktır” ifadelerini kurmuştu.

Ülkenin dış politikası, rejimi ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümeti aleyhine “Ne Gazze, ne Lübnan canım İran’a feda olsun”, “Kahrolsun diktatör”, “Kahrolsun Ruhani” şeklinde sloganlar atan protestoculara polis sert bir şekilde müdahale etmişti.

Öte yandan, ABD ise konuya dair bir açıklama yapmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’daki gösterileri yakından takip ettiklerini belirterek, olaylar sırasındaki tutuklamaları kınadıklarını aktarmıştı.

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, İran’daki hükümet karşıtı gösterilere ilişkin yazılı bir açıklama yapmıştı.

Nauert, şunları ifade etmişti:

“İran’ın liderleri, zengin tarihi, kültürü olan varlıklı bir ülkeyi, şiddet, kan ve kaos ihraç eden ekonomisi bitmiş dolandırıcı bir ülkeye çevirdi. Başkan Trump’ın da söylediği gibi İran liderlerinden en çok zarar görenler İran halkıdır. ABD barışçıl göstericilerin tutuklanmasını sert bir şekilde kınıyor. Bütün ülkelere İran halkını ve onların temel haklarını alma ve yolsuzluğa son verme çabalarını açık bir şekilde desteklemeleri çağrısında bulunuyoruz.”

[Via DHA]