Irak Dışişleri Sözcüsü yaptığı açıklamada, “Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen her türlü saldırıyı ve sivil yerleşim yerlerinin bombalanmasını reddediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Mehcub, ‘Türkiye’nin Irak sınırları içinde düzenleyeceği her türlü askeri operasyon için önceden Irak hükümeti ile koordine halinde olması gerektiğini’ belirtti.

Mehcub, “Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen her türlü saldırıyı ve sivil yerleşim yerlerinin bombalanmasını reddediyoruz” cümlesini kurdu.

Sponsorlu

TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu Erbil il sınırları içerisinde sivillerin yaşamını yitirdiğini öne süren Mehcub, “Irak sınırlarında sivil halkı hedef alan saldırıları doğru bulmuyoruz” dedi.

Mehcub ayrıca Bağdat yönetiminin sivillerin ölmesinden dolayı duyduğu endişeyi Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı’na bizzat ilettiğini belirtti.

Irak Dışişleri Sözcüsü, “Irak, Türkiye’nin bombardıman ve askeri operasyonlarını durdurmasını, Bağdat’la daha çok koordine halinde olmasını gerekli görüyor” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz Perşembe günü TSK’ya ait savaş uçaklarının Erbil’in Çoman ilçesine bağlı Balekati bölgesini bombalaması sonucu dört sivilin yaşamını yitirdiği aktarılmıştı.

[Via Rudaw]