Irak merkezi hükümetinden flaş açıklama!

Bağdat Hükümeti, IKBY’nin Kerkük’e PKK unsurlarını yerleştirdiği suçlamasında bulunarak, bunun savaş ilanı olduğunu açıkladı. Bağdat yönetimi “Kerkük’teki PKK varlığı savaş ilanıdır” açıklamasında bulundu.

Irak merkezi hükümeti ayrıca Bölgesel Kürt Yönetimi’ni PKK’yı Kerkük’e yerleştirmekle suçladı.

KYB’den Jet Yanıt Geldi

Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Irak’ın bu savaş ilanına ilişkin, “Kerkük’te PKK yok, suçlamalar da asılsız” açıklamasını yaptı.

Ancak PKK’nın Kerkük’te güç oluşturmaya çalıştığı biliniyordu.

Türkiye’nin de sert muhalefetine rağmen PKK militanları IŞİD saldırılarından sonra Kerkük kentine intikal ederek Peşmerge ile birlikte ortak operasyonlarda bulunmuştu.

Kerkük’ün Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Güngör Yavuzaslan geçtiğimiz yılda, “21 Ekim günü sabaha karşı DEAŞ militanlarının kente saldırması üzerine oluşan kaos ortamından faydalanan PKK’lılar kente girdi. Başta Kerkük Kalesi olmak üzere birçok kritik noktada peşmergenin izin vermesiyle PKK’lı militanlar konuşlandı” ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da 2016 yılında, “Zaten Türkiye şu anda da koalisyonun içinde yer alıyor. Aktif bir şekilde hem koalisyonun güçleri ile birlikte hem de yerel güçlerle birlikte hem de hava kuvvetlerimiz ile birlikte içerisindeyiz ve bu gelişmelere de müsaade etmeyeceğiz. Olayları ve gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

Via