Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Konseyi, Irak ordusuna bağlı askeri güçlerin Kerkük ve Musul’a büyük bir saldırı düzenleyeceğine dair istihbarat alındığı açıkladı.

Mesud Barzani’nin oğlu Mesrur Barzani’nin müsteşarlığını yaptığı IKBY Güvenlik Konseyi, sosyal medyada paylaştığı açıklamayla Irak ordusunun Kerkük’ün güney ve batısı ile Musul’un kuzeyine saldıracağına dair istihbarat edinildiğini duyuruldu.

Irak Ordusu

Rudaw’da yer alan habere göre; açıklamada, Kerkük ve Musul’a saldıracağı iddia edilen kuvvetler arasında Haşdi Şabi ve federal polis güçlerinin de bulunduğu belirtildi. Söz konusu açıklamada Irak kuvvetlerinin büyük bir saldırıya hazırlandığına dair tehlikeli mesajlar alındığı aktarıldı.

Öte yandan Irak hükümeti, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Musul ve Kerkük’e saldırı yapılacağı yönündeki istihbaratını yalanladı.

Sponsorlu

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Kerkük ve Musul gibi tartışmalı bölgelerdeki güvenliğin sağlanması meselesine de vurgu yaparak, “Tartışmalı bölgelerdeki güvenliği sağlamak merkezi yönetimin yetkisi dahilindedir. Bu bölgelerde bulunan Peşmerge güçlerine federal yönetim güçleriyle çarpışmama çağrısı yapıyorum. Irak’ın parçalanması girişimleri karşısında eli kolu bağlı kalmayacağız” şeklinde konuşmuştu.

Barzani ve Irak’lı Yetkililer 4 Maddede Anlaşmıştı

Mesud Barzani ile Irak Cumhurbaşkanı yardımcıları Usame Nuceyfi ve İyad Allawi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani‘ninIrak Cumhurbaşkanı Yardımcıları Iyad Allavi ve Usame Nuceyfi ile Süleymaniye kentinde bir araya gelmişti.

IKBY ofisinden yapılan açıklamada, Barzani, Allavi ve Nuceyfi’nin üçlü toplantıda, Irak‘ın içinde bulunduğu mevcut durumu ve siyasi gelişmeleri ele aldıkları belirtilmişti. O, 4 madde şunlardı.

Bağdat yönetimi, bugün “Irak Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkan ve üyeleri için tutuklama kararı çıkartıldığını” açıklamıştı.


Öte yandan Irak merkezi yönetimi tarafından görevden lağvedilen Kerkük Valisi Necmeddin Kerim daha önce Bağdat’ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) referandumuna katılan bölgeye ordu gönderme tehdidine karşı, “Gelin de görelim” cevabını vermişti.

Kaynak: Rudaw, Twitter