Öncelikle akıllı telefonunuzun Ayarlar kısmından Genel sekmesindeki Yazılım Güncellemelerini kontrol ediyorsunuz.

Burada eğer halen yüklemediyseniz yeni bir güncellemenin var olduğu iletilecektir. Bu güncellemenin adı iOS 11.3 olarak gözükecektir.

Son güncellemeyi yükle deyip biraz bekledikten sonra telefonunuz yeniden açılacaktır.

Bu esnada size bazı bilgiler verelim istiyoruz.

iOS 11.3 ile birlikte ayarlar kısmına eklenen batarya sağlığı uygulaması en verimli şekilde nasıl kullanırsınız? Size bunu anlatacağız.

Apple, eski model iPhone’ların telefonun ömrünü uzatmak için yavaşlattığını kabul etmiş ve özür dilemişti.

Apple’ın CEO’su Tim Cook Lansmanda konuşurken

Şirket, iPhone’ların bataryalarını çok daha düşük bir ücrete değiştirme kampanyası dahi başlatmıştı hatırlarsanız.

Bu itirafın ardından şirkete dava açan kullanıcılar bile olmuştu. Apple ise pil değişim programını resmi olarak başlatmış ve yeni güncellemeyle de yavaşlatma seçeneğinin devre dışı bırakılacağını daha önce açıklamıştı.

Apple, geçtiğimiz günlerde merakla beklenen iOS 11.3 güncellemesini herkesle paylaştı.

Bu güncelleme beraberinde birçok yenilik getirdiği gibi, Apple’ın imza attığı skandala karşı özür niteliğinde bir özellik getiriyor. Bataryası eskiyen iPhone’ların kullanıcıya sorulmadan yavaşlatılması sorunu ortadan kalkıyor.

iPhone 6 ve daha üst iPhone modellerinde bataryanızın gerçek kapasitesini ve verebileceği performansı görüntüleyebileceğiniz yeni güncellemeyle, daha şeffaf bir kullanıcı deneyimi sunuluyor.

Apple, Türkiye’yi uluslararası garanti listesinden çıkardı

iPad modellerinde ise bu seçenek yok çünkü iPad’lerin çok büyük bataryalara sahipler.

Apple, iOS 11.3 ile birlikte, yavaşlatılmış telefonların -yavaşlatma seçeneği deaktif edilmese bile- daha akıcı çalışacağını öne sürüyor. Özellikle iPhone X ve iPhone 8 serilerinin güçlü donanımı sayesinde, bu fark hissedilmeyecek düzeyde olacak.

Güncellemeyi Daha Önceden Yükleyenler Buradan Sonra Okuyabilirler

Şimdi 2014 ve daha sonrasında çıkan, yani iPhone 6 ve üstü bir iPhone’a sahipseniz batarya sağlığına erişmek için iOS 11.3 güncellemesini tamamladınız ve telefonunuz yeniden açıldı.

Ardından Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı adımlarını takip edin.

Karşınıza çıkacak olan ekranda göreceğiniz Maksimum Kapasite, bataryanızın mevcut kapasitesini gösteriyor. Yeni alınan cihazlarda %100 olması gereken bu değer, cihaz eskidikçe düşüyor.

İkinci kısım ise, ‘En Yüksek Performans Yeterliliği’.

Bu sekmenin altında yer alan gri yazı, pil sağlığınız hakkında detaylı bilgilendirme veriyor. Telefonunuzun batarya sebebiyle yavaşlatılıp yavaşlatılmadığını öğrendiğiniz bu ekranda yavaşlatma seçeneğini kapatabilirsiniz.

İlgili kısımda bu yazıyı gördüğünüzde, derin bir ‘oh’ çekebilirsiniz. iPhone’unuzun pilinin, performansı en üst düzeyde kullanmak için yeterli olduğu anlamına gelen bu yazı çıktığında, tabii ki yavaşlatmayı deaktif etme seçeneği çıkmıyor, çünkü cihazınız yavaşlatılmamış oluyor.

YAVAŞLATILDIĞINI NASIL ANLARSINIZ?

Fotoğrafta görüldüğü üzere, “Bu iPhone daha önce bataryanın yeterli gücü verememesi sebebiyle beklenmedik bir kapanma yaşadı. Bunun tekrar olmaması için performans düzenlemesi uygulandı.” şeklinde bir yazıyla karşılaşmanız; bataryanızın artık yetersiz olduğu anlamına geliyor.

Yazının hemen sonundaki ‘kapat’ seçeneğiyle, yavaşlatma özelliğini tamamen kapatabilirsiniz. Fakat dikkatinizi çekmek isteriz ki bunun geri dönüşü olmayacak!

Seçeneğin tekrar aktif olması için, cihazınızın benzer bir sorunla tekrar karşılaması gerekiyor.

Böyle bir durumda otomatik olarak yavaşlatma seçeneğini aktif eden iPhone’un bu seçeneğini tekrar tekrar kapatmanız lazım. Öte yandan çokta eskimemiş bir telefona sahipseniz ve bunu sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsanız, cihazınızı indirimli pil değişimi için bir Apple Store’a götürmeniz en mantıklısı olacaktır.

CİDDİ DERECEDE SORUNLU OLAN PİLLER İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Pil kapasiteniz %80’in altına düştüğünde, az önce belirttiğimiz yazıya ek olarak bir de sizi teknik servise yönelten bir yazı karşımıza çıkıyor.

Yavaşlatmayı kapatma seçeneği yine kullanılabilir olsa da Apple, bunu çok eskimiş piller için tavsiye etmiyor.

Şunuda hatırlatalım iOS 11.3 ile birlikte gelen ‘Pil Sağlığı’ uygulaması, beta sürecinde. Yani halen geliştiriliyor.

Bu da demek oluyor ki bu kısma daha farklı özellikler eklenebilir.