ABD merkezli insan hakları kuruluşu İnsan Hakları İzleme Örgütü “Gözaltında: Türkiye’de Polis İşkencesi ve İnsan Kaçırma” adlı bir rapor yayımladı.

İngilizce tam adı (Human Rights Watch) olan HRW‘nin 43 sayfalık raporunda, tanıkların sözleri eşliğinde 11 işkence ve 5 kaçırma vakasından bahsediliyor.

İşkenceye uğrayan kişiler, yakınları ve avukatlarıyla görüşme sağlayan HRW, biri hariç tamamının son 7 ayda yaşanan bu vakaların “polis gözetimi altında işkence vakalarının Türkiye’ye geri dönmüş olduğuna ilişkin delilleri” arttırdığı değerlendirmesinde bulundu.

Örgütün Avrupa ve Orta Asya Direktörü Hugh Williamson ise “Hükümetin acilen bu iddiaları soruşturması ve bunları durdurması gerekli” ifadesini kullandı.

HRW’ye göre işkence görme riski en yüksek kişiler; Gülen yapılanması veya PKK ile ilişki şüphesiyle gözaltına alınanlar.

Raporda “[HRW] mahkeme kayıtlarından ve diğer kaynaklardan, gözaltına alınan şahısların savcılıkta veya duruşmada verdikleri ifadelerde kötü muamele gördüklerini bildirdikleri, ancak savcılıkların veya mahkemelerin bu iddiaları etkin bir şekilde soruşturmadığı çok sayıda vaka tespit etti” cümleleri yer alıyor.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı henüz bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Adalet Bakanına Gönderilen Mektuba Hala Yanıt Verilmedi

Foto: İHA/BURSA

HRW raporda Ağustos ayında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e insan kaçırma olaylarıyla ilgili bir açık mektup yazdığını ancak hâlâ bir cevap verilmediğini de açıkladı.

İşkence tanıklıklarının detaylı olarak aktarıldığı raporda, 37 yaşındaki Hasan Kobalay çırılçıplak soyulduğunu, gözlerinin bağlandığını, ağzına bez tıkıldığını, ellerinin kelepçelendiğini, bu şekilde banyoya götürüldüğünü anlatıyor, “Soğuk suyun altında vücudumun her yeri sıkıldı” diyor. [via BBC Türkçe]

HRW’nin raporunda roketatarlı bir PKK saldırısının zanlısı oldukları şüphesiyle gözaltına alındıktan sonra işkence gördüğünü söyleyen 3 kişi ve Şemdinli’nin Şapatan Köyü’nde polis tarafından dövüldüklerini anlatan onlarca erkeğin ifadeleri de yer aldı. Köydekilerden biri polis tarafından balkondan atıldıktan sonra öldüğü sanılarak terk edildiğini aktarıyor.

Tutuklu yargılanan bazı kişiler de cezaevinden alınarak yakınlarına haber verilmeden emniyete götürüldüklerini, 6 haftaya kadar varan sürelerde buralarda tutulduklarını ve itirafa zorlanarak darp edildiklerini aktarıyor. Emniyette tecavüz, şişeyle cinsel taciz ve elektrik yöntemleriyle işkence yapıldığı da diğer tanıklıklar arasında yer alıyor.

HRW’ye göre bu iddialar etkin bir şekilde soruşturulmuyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, raporun son bölümünde ise insan kaçırma ve zorla kaybetme vakalarını inceliyor.

via HRW, BBC