İngiliz basını dün Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Suriye konulu üçlü zirveye manşetlerde yer verdi.

Times, Soçi’deki zirveye ev sahipliği yapan Rus lider Vladimir Putin’in Suriye’de reformlar yapılmasını ve uzlaşma sağlanmasını istediğini yazdı.

Times’ın Orta Doğu muhabiri Richard Spencer’ın imzasını taşıyan haberin başlığı, “Putin, ‘Suriye’yi kurtardık’ diyerek övündü”. oldu.

Sponsorlu

Richard Spencer, üçlü zirvede ABD’nin eksikliğinin dikkat çekici olduğunu söylüyor.
Spencer, haberinde Putin’in şu cümleyi kurmuş: “Suriye Rus ordusu sayesinde kurtarılmış, bir devlet olarak varlığını sürdürmesi sağlanmıştır.

Putin zirve sonrası yaptığı açıklamada, Suriye’de reform sürecinin önemine dikkat çekmiş, hükümet dahil tüm kesimlerin karşılıklı tavizler vererek uzlaşmaları gerektiğini söylemişti.

Zirvede alınan önemli kararların başında, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin ilerde belirlenecek bir tarihte Soçi’de toplanması geliyor.

Farklı siyasi partilerin temsilcilerinin, Suriye içindeki ve dışındaki muhaliflerin de katılacağı bu kongrede, Suriye devletinin gelecekteki parametreleri belirlenecek.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Times’taki makalede şu satırlar da yer alıyor:

“Soçi Zirvesi’nde çatışmasızlık bölgelerine de odaklanılması bekleniyordu. Ancak Suriye’de muhaliflerin en büyük destekçisi olan Türkiye ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı desteklemek için bu ülkeye on binlerce Şii milis gönderen İran, siyasi çözüm noktasında birbirlerinden çok uzaktalar.”

‘Kritik Stratejik Konularda İlerleme’

Vladimir Putin ve Beşar Esad portrelerini taşıyan insanlar (Suriye Savaşında Rusya)

Times’a konuşan düşünce kuruluşu Uluslararası Kriz Grubu’ndan Noah Bonsey de Rusya’nın, rejimin muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yönelip yönelmeyeceği gibi kritik stratejik konularda ilerleme sağlanmasının beklenmemesi gerektiği görüşünde.

ABD’nin, Kürtlerin liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) destek verdiklerini anımsatan Bonsey, “Amerikalılar hala Suriye’deyken, Rusların rejimin SDG’ye saldırılarını büyük oranda artırmasına destek vermesini tasavvur etmek zor” diyor.

Guardian: Rusya-İran-Türkiye Suriye’deki savaşın son bulmasını tartışıyor

Guardian’daki makalenin başlığı ise “Rusya, İran ve Türkiye, Suriye’deki savaşın son bulmasını tartışıyor”.

Gazetenin diplomasi muhabiri Patrick Wintour’ın kaleme aldığı makalede, zirvenin Suriye’deki soruna çözüm bulunması için organize edildiği hatırlatılıyor, varılan anlaşmayla ilgili olarak “farazi” değerlendirmesi yapılıyor.

Patrick Wintour yine de bu anlaşma ile muhtemelen Beşar Esad’ın görevini sürdüreceğini düşünüyor.

[Via BBC Türkçe]