IKBY’den ABD’nin ‘bağımsızlık referandumuna’ ilişkin açıklamasına cevap geldi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlık Sözcüsü Umed Sabah, ABD’nin “tek taraflı referandumu tanımıyoruz” açıklamasına cevap vererek, “kararın gözden geçirilmesini” istediklerini aktardı.

IKBY Başkanlık Sözcüsü Umed Sabah ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un yaptığı “referandumu tanımıyoruz” açıklamasına yanıt vermek amacıyla bir açıklama yaptı.

Sabah tarafından yapılan yazılı açıklamada, Tillerson’un açıklamasının kendilerini kaygılandırdığı ifade edildi.

Sponsorlu

Sabah, referandum konusunda ABD’nin ortaya koyduğu tavrının gelecek günlerde gözden geçirilmesini ve Erbil ile Bağdat arasındaki görüşmelere katılmasının temenni edildiğini kaydetti.

Rudaw’a göre IKBY Sözcüsü Umed Sabah imzasıyla yayımlanan açıklamada şunlar denildi:

“Kürdistan halkı, sürekli gönülden ABD’yi desteklemiştir, özellikle IŞİD’e karşı savaşta ve Saddam Hüseyin rejimine karşı. Sayın Rex Tillerson’ın Cuma günü yaptığı açıklamadan dolayı çok endişeliyiz. ABD, diğer ülkelerden önce Kürdistan halkının özgür, şeffaf ve barışçıl bir referandumla yüzde 92’den fazla oyla talep ettiği Kürdistan’ın bağımsızlık kararını takdir etmeliydi ve buna saygı duymalıydı.

Referandum, Kürdistan Bölgesi’nin yasaları çerçevesinde Başkan tarafından talep edilerek, Kürdistan Parlamentosu’nda onaylandı. Irak Anayasası’nın bazı maddelerince söz konusu sürecin gerçekleştirilmesine izin veriliyor. Referandum, Birleşmiş Milletler’in (BM) prnsiplerinin yanı sıra, iki ayrı uluslararası anlaşmada da geçtiği gibi Kürdistan halkının kendi kaderini tayın etme fırsatını doğurdu.

Referanduma sert tepki verilmemesi yönündeki açıklamalarından dolayı ABD’ye teşekkür ediyoruz. Ancak ne ABD ne de başka bir ülke,  Bağdat’ın 2005’ten beri Kürdistan’a karşı yasadışı ve anayasaya aykırı uygulamalarını engellemedi.

ABD’nin, gelecek günlerde tavrını gözden geçirerek Kürdistan Bölgesi halkının meşru taleplerini sıcak bir şekilde karşılamasını ve  Erbil ile Bağdat arasındaki barışçıl müzakerelere katılmasını ümit ediyoruz.”