Suruç’ta konuyla ilişkin açıklama yapmaya çalışan İçişleri Bakanı Soylu, “Şunu açık yüreklilikle söylemek isterim, kim Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmişse bu olayların müsebbibi de odur” ifadelerini kullandı.

Soylu, CHP Suruç İlçe Başkanı’nı da suçladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suruç’ta AKPlilerin seçim çalışması gerçekleştirdiği esnada çıkan ve 4 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan silahlı kavgaya ilişkin açıklama yaparken, isim vermeden CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi suçladı.

Soylu, “Şunu açık yüreklilikle söylemek isterim, kim Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmişse bu olayların müsebbibi de odur” dedi.

Suruç’a giden Soylu, burada yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Müessif olayla karşı karşı karşıyayız ama bu müessif olayın çok önceden tahrik edicileri var, anlaşılıyor ki PKK seçimin sonucuna doğru eski usullerini devreye sokmak istiyor. Bunu da yine siyaseti araç olarak kullanarak gerçekleştirmek istiyor.”

‘DEMİRTAŞ’I KİMİN ZİYARET ETTİĞİNE BAKMAK LAZIM’

Suruç’ta neler oldu? gerçekler

İçişleri Bakanı soylu, sözlerine şöyle devam etti:

“Zannediyorlar ki burada ‘Milletimize eğer böyle bir korku salarsak ve bu seçimde veya bundan sonraki süreçte istediğimizi yapabilme kabiliyetine sahip olabiliriz.’ Şunu açık yüreklilikle söylemek isterim, kim Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmişse bu olayların müsebbibi de odur. O kadar basit, kim bu olayları bu noktaya taşımak istiyor ve gayret gösteriyorsa, kim buradan güç alarak seçimi özgür ve hür biçimde oy kullanmayı kısıtlamak istiyorsa, Selahattin Demirtaş’ı kimin ziyaret ettiğine bakmak lazım.

Yine burada hiç ilgisi olmadığı halde o partinin ilçe başkanının (CHP Suruç İlçe Başkanı Servet Gören) yaptığı açıklamalara bakmak lazım. Bunlar bizim soruşturma süreçlerimizin idari adli soruşturma süreçlerimizin elbette ki dokunacağı konulardır.”