Abdullah Öcalan
Abdullah Öcalan

Hakların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Demokratik Toplum Kongresinin (DTK) Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmemesi nedeniyle 5 Eylül’de açlık grevi başlatacaklarını açıklaması üzerine hükümetten Abdullah Öcalan’ın sağlık durumuna ilişkin ilk açıklama geldi.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da konuşan Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan’ın sağlık durumu ve güvenliğine dair “kaygı duyduklarını” belirten bir açıklama yapmıştı.

Güncelleme 10 Eylül: Kurban Bayramı vesilesiyle, İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesiyle görüşmesine izin verileceği açıklandı.

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş
HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş

4 Eylül günü ise Adalet Bakanlığı tarafından Öcalan’ın sağlık durumuna ilişkin bilgilendirme amaçlı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Selahattin Demirtaş’ın iddialarının gerçekleri yansıtmadığı belirtildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Abdullah Öcalan’la ilgili TGRT Haber’de katıldığı canlı yayın programında konuştu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada,  Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesinden (CPT) bir heyetin geçen Nisan ayında İmralı Adası’nda bulunan Abdullah Öcalan ile görüştüğü de hatırlatarak, söz konusu iddiaların asılsız olduğu yinelendi.

“Kamuoyuna yanlış bilgiler aktarıldığını” söyleyen yetkililer, İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan Öcalan’ın güvenliği ve sağlığıyla ilgili herhangi bir sorun bulunmadığını belirtti.

İdam tartışmalarının gündeme geldiği günlerde kamuoyu tarafından sıkça tartışılan bir konuydu.