HÜDA-PAR sözcüsü Sait Şahin, katıldığı bir televizyon programında HDP’ye barış çağrı yaptı.

Şahin, “6-8 Ekim olaylarının acısını gömmeye, HDP ile barış şerbeti içmeye hazırız. HDP, HÜDA-PAR meselesi aile meselesidir. Çatışmaların, düşmanlıkların devam etmesini biz doğru bulmuyoruz,” şeklinde konuştu.

HÜDA-PAR sözcüsü Sait Şahin, KRT televizyonuna konuk olduğu programda, Çağlar Cilara’nın sorularına yanıt verdi.

Şahin, HÜDA-PAR ile HDP arasındaki ilişkileri normalleştirmenin zamanının geldiğini belirterek, “Kürtlerde bir kardeş HDP’den, bir kardeş HÜDA-PAR’dandır. Biz aile meselesinden bahsediyoruz. HDP, HÜDA-PAR meselesi aile meselesidir. Aile içinin düzelmesi bu memleketin hayrınadır.” ifadelerini kullandı.

HDP

Sait Şahin, sözlerine şunları da ekledi:

“HDP velev ki geçmişte bize düşmanlık da yapmış olsa, halen sorunlu da olsa; zihniyet olarak, ideolojik olarak, yaklaşım olarak, pratik olarak sorunlu da görsek, biz yapmak adına, düzeltmek adına, normalleştirmek adına, toplumsal farklı kesimleri yakınlaştırmak adına müspet adılar atmaya çalışıyoruz.

HDP’yi de bu bağlamda değerlendiriyoruz. Çoğunluğu, tabanları itibariyle Kürt olan iki partinin normalleşmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu yönde adılar attık. Çünkü toplumun, bölgenin sosyolojisini iyi okumak, göz önünde bulundurmak lazım. Kürtlerde bir kardeş HDP’den, bir kardeş

HÜDA-PAR’dandır. Biz aile meselesinden bahsediyoruz. HDP, HÜDA-PAR meselesi aile meselesidir. Dolayısıyla sürgit sorunların, çatışmaların, düşmanlıkların devam etmesini çok doğru bulmuyoruz. Aile içinin düzelmesi bu memleketin hayrınadır.” diye konuştu.

hüda par miting ile ilgili görsel sonucu

Sunucunun “HDP ile barışmak mı istiyorsunuz” sorusuna Şahin, “Geçmişten bugüne kadar bizden kaynaklı yaşanmış herhangi bir düşmanlık yok. Diğer taraftan kaynaklı yaşanmış maalesef olumsuzluklar oldu. 6-8 Ekim olaylarını dahi çizecek kadar, biz yeter ki iyi niyet görelim, samimiyet görelim, halkımızın, toplumumuzun faydasını görelim biz acılarımızı yüreğimize gömmeye ve bunun üzerine barış şerbeti içmeye, diyalog şerbeti içmeye, normalleşme şerbeti içmeye hazırız. Bu kadar net söylüyorum.” şeklinde cevap verdi.

AK PARTİ’DEN İTTİFAK TEKLİFİ ALDIK!

“Ak Parti’den bir teklif geldi. Görüşmeler oldu sonuçta iradeler uyuşmadı, anlaşma gerçekleşmedi, şartlar uygun görülmediği için böyle bir ittifak gerçekleşmedi.”