Hollanda Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı, Birleşmiş Milletler (BM) adına Mali’de görev yapan iki askerin kaza sonucu yaşanan patlama nedeniyle yaşamını yitirmesinde siyasi sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle istifa etti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis ile birlikte Hollanda Genelkurmay Başkanı Tom Middendorp da görevlerinden ayrıldılar.

Hollanda, BM’nin Mail’de siyasi istikrarı sağlamak amacıyla oluşturduğu uluslararası güce asker desteği veren ülkeler arasında yer alıyor.

Temmuz 2016’da Kidal kasabasındaki bir operasyon sırasında, kaza sonucu 60 milimetrelik bir havan topunun infilak etmesi sonucu iki asker yaşamını yitirmiş, bir asker de ağır yaralanmıştı.

Sponsorlu

Kaza ile ilgili olarak Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi’nin (OVV) hazırladığı rapor geçtiğimiz hafta açıklandı.

Söz konusu raporda, Mali’deki Hollanda görev kuvvetinin güvenlik konusunda ciddi eksikleri bulunduğu ifade edildi. Birliğin, tıbbi donanım konusunda da yetersiz olduğuna işaret edilen raporda, sorumluluğun siyasi otoriteye ait olduğu da vurgulandı.

Konsey’in raporu, Salı günü Hollanda Meclisi’ndeki genel görüşmede ele alındı. Meclisteki partilerin büyük bölümü Savunma Bakanı Hennis’e çok sert eleştiriler yöneltti.

Rapor konusunda bakanlığın Haziran ayında bilgilendirilmesine karşın, Jeanine Hennis’in gerekli adımları atmadığı söylendi. Bakan Hennis, araştırma raporunun açıklanmasının ardından da “ezbere konuşmakla” suçlandı.

Hollandalı kadın bakan, “Doğru, tuhaf davrandım. Ama ben de bir insanım” dedi. Savunma Bakanı, mecliste eleştirileri yanıtladıktan sonra istifasını şu sözlerle açıkladı:

“Geçen yıl Mali’de meydana gelen kaza ile ilgili siyasi sorumluluğum var. Bütün sorumluluğu üstleniyor ve görevimden ayrılıyorum.”

Hollanda Ordusu’nun bir numaralı ismi olan General Tom Middendorp da, Mali’de bazı hatalar yapıldığını ancak, silah arkadaşlarının riske atılmasına izin vermediklerini iddia etti. “ihmalkarlık” suçlamalarını içine sindiremediğini söyleyen General Mideendorp da, görevinden ayrıldığını açıkladı.

Öte yandan Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı için bu hafta içinde yeni atama yapılması bekleniyor.

Başbakan Mark Rutte’nin liderliğindeki Liberal Sağ Parti’nin (VVD) yeni koalisyon arayışları döneminde Bakan Hennis’in istifası ile güç kaybettiği belirtiliyor.

Hennis, ikinci Rutte kabinesinde istifa eden yedinci kişi oldu. Önceden Güvenlik ve adalet bakanlığında iki kez bakanlar ve bakan yardımcısı istifa kararı almıştı.

Ekonomi, çevre ve maliye bakanlıklarında da istifalar yaşanmıştı. Aynı kabineden bu sayıda istifa, Hollanda’nın modern siyasi tarihinde bir rekor olarak değerlendiriliyor.