Hititler'in kutsal şehri 'Nerik'

Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki Oymaağaç Höyüğü’nde yürütülen kazılarda ulaşılan kanıtlara göre, buradaki antik kentin Hititlerin kutsal şehri ‘Nerik’ olduğu kesinleşti.

Oymaağaç Mahallesi’ndeki höyükte 2006’dan bu yana arkeolojik kazı çalışmaları sürdürülmektedir. Kazı Heyeti Başkanı ve Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rainer Czichon, AA muhabirine, 11 yıldır bir ibadethanenin üzerinde çalışma yürüttüklerini söyledi.

2015 yılında Nerik’in Hitit hava tanrısına ait mabedin temelleri altında daha erken dönem mabedinin kalıntılarına rastlanılmıştı. 4 m. derinde tespit edilen 2 m. yükseklikte ve 1,60 m. genişlikteki tahrip olmuş taş duvarlar, çivi yazılı belgelerdeki bilgileri de doğrulamaktadır: Önceleri Hititlerin hakimiyetinde olan Karadeniz bölgesi MÖ. 15. yüzyılda Kaşka isimli silahlı bir çete grubu tarafından istila edilmiş, Hitit şehirleri tahrip edilmiştir.

MÖ. 13. yüzyılda güçlenen Hitit kralları bölgeyi tekrar ele geçirerek bu kuzey kentleri yeniden imar ederler. Özellikle kutsal şehir Nerik’te dini festivaller için daha büyük bir mabet inşa etmişlerdir ki bu durum arkeolojik bulgularla da kanıtlanmıştır.

Sponsorlu

ABD, Avustralya, Almanya ve Türkiye’den uzmanların tarihi kentteki kazı çalışmalarına katıldığına dikkati çeken Czichon, “Höyüğün uzun zamandır nasıl bir yer olduğunu bilmiyorduk. Tahminlere göre hareket ediyorduk. Bu yıl çıkan tarihi buluntularla birlikte artık buranın kutsal şehir ‘Nerik’ olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Kazılarda 27 tablet parçasına ulaştık. Bunlarda geçen bilgiler doğrultusunda kentin Nerik olduğu kesinleşti.” dedi.

Oyma

Hitit coğrafyasında birkaç kutsal şehir olduğunu belirten Czichon, “Çorum’daki Boğazkale kazılarında da kutsal bir şehirden bahsediliyor. Buradaki ibadethanenin çok uzun yıllar kullanıldığını tahmin ediyoruz. Eski Hitit’te, yani milattan önce 16. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar kullanıldığını höyükte görüyoruz.” ifadelerini kullandı. Czichon, Hitit kralı III. Hattuşili’nin yılda birkaç kez Hattuşa’dan Nerik’e geldiğini, hava tanrısına saygı göstermek için özel ziyaretlerde bulunduğunu tahmin ettiklerini dile getirdi.

Nerik’in girişini net olarak belirlemek için kazı çalışmalarını giriş bölümünde yoğunlaştırdıklarına işaret eden Czichon, “Ayrıca kutsal Nerik suyunun bulunması yönünde çalışıyoruz. Mabedin üzerinde bir tünel bulmuştuk, tüneli kazdıkça suya doğru ilerliyoruz. Yaklaşık 8 metre derinlikte, sanırım bu yıl veya önümüzdeki yıl Hititlerin ‘kutsal su’ olarak adlandırdığı bölgeye ulaşırız” diye açıklama yaptı.