YSK milletvekili adayları konusundaki incelemesini sona erdirdi.

HDP’den aday olan birçok ismin ‘milletvekili olmak için’ gerekli koşulları taşımadığını tespit edildiği iddia edildi.

YSK’nın milletvekili aday listelerinde yaptığı incelemeler neticesinde HDP listelerinde ‘birden çok’ adayın gerekli şartları taşımadığı sonucuna ulaşıldığı iddia edildi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, 30 Mayıs’ta kesinleşecek listelerde birçok HDP adayının, ‘seçilme yeterliliğine’ sahip olmadığı öne sürüldü.

Öte yandan, adayların uygun olmaması durumunda ise aday değişiklikleriyle ilgili işlemlerin ise 5 gün içerisinde tamamlanması gerekiyor.

Habere göre, yapılan incelemeden sonra eksik ve yasaya aykırı olduğu belirlenen başvurularla ilgili olarak partilere uyarı yazısı gönderildi.

HDP’nin listelerinde birden fazla adayın uygun şartları taşımadığı, Saadet Partisi’nde ise bir çok ilde eksik aday olduğu iddia edildi. Bu eksikliklerin 30 Mayıs’a kadar giderilmesi talep edildi.

AK PARTİ, CHP, MHP VE İYİ PARTİ’DE ÇOK EKSİK YOK

HDP mitinginden bir kare

Aktarılan bilgilere göre, YSK üyelerinin kurduğu ekiplerce yapılan incelemelerde, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti listelerinde çok önemli eksiklik olmadığı tespit edildi.

Bu partilerde, askerlik, diploma, nüfus kaydı gibi adayların başvurularında zorunlu olan bazı evrakların eksik olduğu saptandı ve verilen sürede tamamlamaları istendi.

HDP listelerinde ise birden fazla adayın ‘milletvekili adaylığına uygun şartları taşımadığı’ iddia edildi.

Milletvekili adaylığına uygun şartları taşımadığı ve memnu haklar açısından adaylık başvurusu yapamayacağı iddia edilen isimler kurum tarafından HDP’ye bildirildi.

Bu adayların değiştirilmemesi durumunda, gösterilen illerdeki adaylıklar geçersiz sayılacak ve seçime giremeyecekler.

[Via Türkiye]