HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, ‘Varlık Barışı’ düzenlemesinde yer alan bazı maddelerle ilgili ‘kara para aklama’ iddiasında bulundu.

‘KARA PARAYLA EKONOMİ İYİLEŞMEZ’

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, yeni düzenlemelere ilişkin konuştu. AKP döneminde daha önce de “ülkeye kara para çekme” yönünde düzenlemelerin yapıldığını belirten Paylan, söz konusu düzenlemelerle ekonominin iyileşemeyeceğini savundu.

Hükümetin, dövizde sıkıştığı için yurtdışında bulunan kaynakları Türkiye’ye getirmenin önünü açtığını belirten Paylan, düzenleme için “kara para aklama” tanımı yaptı.

Paylan, “Daha önce işlenmiş bir suç sonucu elde edilen ve vergi cennetlerine götürülen paralar, bu düzenlemeyle birlikte bu sefer Türkiye’de aklanacak” şeklinde konuştu.

‘BAZI KİŞİLERİ AKLAMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Paylan, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Bu son düzenlemeyle aslında bir şey daha ortaya çıktı. Belki de şu anda yurtdışında bulunmayan ama Türkiye’de kazanılmış kara paraların yurt dışına gönderilmiş gibi yapıp, bazı kişilerin aklamasını sağlamaya çalışıyorlar. Yani vergilendirilmemiş kaynakların aklanmasının önünü açan bir düzenlemedir.”

‘KRİZİ DERİNLEŞTİRİR’

Düzenlemenin hayata geçmesiyle Türkiye’nin kara para cennetine dönüşeceğini söylediklerini anımsatan Paylan, şunları söyledi:

“Hükümet o dönem kara paranın aklanamayacağını söyleyip, şerh düşmüştü. Aslında şu an o şerhi ortadan kaldırıyorlar. Dünyanın tüm kara paralarını Türkiye’ye davet ediyorlar. Bu tür ülkeler kara para cenneti haline gelir. Vergi cennetleri; uluslararası finansal kurallar bütününü bozduğu için yaptırımlara maruz kalır. Ve kesinlikle krizi derinleştirir. Bu adımlar panik adımlardır. Yani Türkiye tekrar büyük bir krize doğru gidiyor. Krizden çıkış için denenen bu kara paranın Türkiye’ye girmesi krizin önünü kesmeyeceği gibi ülke daha güvenilmez hale gelir. Bu uygulama Türkiye’den paranın kaçışını daha da hızlandırır.”

Varlık barışının kapsamı genişletildi: Üçüncü kişilerin de para transferinin önü açıldı

Türk parası [Foto: REUTERS/Murad Sezer]
Varlık Barışı adı altında kara paranın ülkeye girişine kapı aralayan hükümet, üçüncü kişilerin para transferine de izin vererek paravan şirketlerin önünü açtı.

Kara para aklamanın önünü açtığı eleştirilerine konu olan ‘ Varlık Barışı ’nda şartlar daha da esnetildi. Hükümet, para transferinde bildirimde bulunan ile hesap sahibinin farklı kişiler olmasına imkan tanıyarak kara paraya kapıları sonuna kadar açtı.

Resmi Gazete’de dün yayınlanan düzenlemeye göre, yurt dışında bulunan varlıkların Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibiyle yurt dışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olması halinde de vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak.

Şirket veya şirket ortaklarına ait olduğu halde şirketin kanuni temsilcileri, ortakları veya vekilleri dışındaki kişilerce tasarruf edilen varlıklar, şirket adına bildirim veya beyana konu edilerek ilgili kanun hükümlerinden yararlanabilecek.

Üçüncü kişilere izin

Gerçek kişilere ait olduğu halde bu kişilerin ortağı veya kanuni temsilcisi oldukları yurt dışındaki şirketlerce tasarruf edilen varlıkların da ilgili gerçek kişiler adına bildirilerek aynı hükümlerden yararlanması mümkün olacak.

AKP’den 24 milyar getirecek ‘varlık barışı’: Parayı getirene vergi denetimi yok

Son olarak Başbakan Binali Yıldırım, prim ve vergi affı, emekliye bayram ikramiyesi, imar affı gibi maddeleri içeren kapsamlı borç yapılandırması için hazırlanan düzenlemenin Meclis’e gönderildiğini açıklamıştı.

Düzenlemenin kamuya maliyetinin 24 milyar lira olacağı tahmin ediliyor.