Rudaw sitesi, HDP’li Pir’in kendi yayınlarına bağlanarak cumhurbaşkanlığı seçimindeki adaylarını açıkladığını, bu adayın da eski Eş Genel Başkanı Demirtaş olduğunu söylediğini aktarmıştı.

Fakat HDP’li Pir, Twitter’dan açıklama yapıp bu yönde kesin bir ifade kullanmadığını belirtti.

Ayrıca Via Haber’in HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ile gerçekleştirdiği görüşmede de Ziya Pir’in Rudaw’ı yalanladığı ve Parti Meclisi toplantısında aday belirleme yönteminin görüşüldüğü öğrenildi.

Sponsorlu

Rudaw’ın ‘HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’ başlıklı haberine göre haber bülteni yayınına bağlanan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, HDP’nin seçimlerde ismi geçen partilerle (CHP- Hüda-Par) ittifak yapmayacağını çünkü yaptıkları anketlere göre yüzde 10 barajını geçtiklerini belirtti.

Pir, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda kimsenin kazanmayacağını düşünüyoruz. Aday olarak ise ilk tercihimiz Sayın Selahattin Demirtaş olur” dedi.

“Seçimlerde Abdullah Gül’ün aday olması durumunda onu destekler misiniz?” sorusuna da Pir şu yanıtı verdi: “Tabanımızda Abdullah Gül’ün desteklenmesi için bir talep var. Dolayısıyla (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’a karşı onu destekleriz.”

HDP’li Pir, Rudaw’ın haberinin ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada bu ifadeleri yalanladı:

“Rudaw Tv’de partimizin yetkili organlarının Cumhurbaşkanı adayımız konusunda henüz bir karar vermediğini, ancak tartışılan isimler arasında elbette Sn Demirtaş’ın da adı geçiyor, dedim.”