HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, üç kuşaktır başarılamayan toplumsal uzlaşma konusuna girmemesi ve tekçilik içerdiği gerekçesiyle, Mili Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı 2023 Eğitim Vizyon belgesini eleştirdi.

Paylan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, ana dil temelli çok dilli eğitimin gerekliliğini, 1 9 Ocak 2007 tarihinde Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos gazetesi binası önünde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Hrant Dink’in kurduğu bir hayalini anlatarak açıkladı.

Paylan, “Hrant Dink’in hayalinde olduğu gibi Ali’nin bir kez de topu Agop’a atması lazım. Ali’nin topu bir kere de Berfin’e atması lazım Sayın Bakan. Hâlâ o top Ali’den Ahmet’e gidiyor. Ya bir kere de Agop’a gelsin, ne olacak? Hrank Dink’in hayalini gerçekleştirelim ders kitaplarında. Eksiklik mi yaparız” dedi.

Sponsorlu

Eğitim hayatında bir Ermeni olarak yaşadıklarından kesitler aktaran HDP’li Paylan, devlet ortaokulunda “Ermeniler bizi arkamızdan hançerlemiştir” diyerek sınıftaki arkadaşlarının kafasını kendine doğru çevirmesine neden olan İnkılap tarihî öğretmenini anlattı.

Paylan askerlikten kalan bir anısını da komisyona, şöyle anlattı:

“Ben askerde bir arkadaşım benim Ermeni olduğumu öğrendiğinde düşüp bayılmıştı çünkü ona Ermeni’yi başka türlü anlatmışlar. “Abi senin kuyruğun vardır herhâlde.” diye bana söyledi. Çünkü “Sen iyi bir insansın, nasıl Ermeni olabilirsin ya?” diye söyledi çünkü o hayatında Ermeni görmemiş yani Mardinli bir arkadaşımızdı.”