HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay pazar günü gerçekleştirilecek 3. Olağan Büyük Kongreye ilişkin açıklama yaptı.

Kamalbay’ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

“HDP sadece HDP’lilerin sesi değil, sesi kısılan herkesin nefes borusu olmuş durumda. Bizler asla bu mücadeleden geri adım atmayacağız.

Siz demokrasiyi katlettiniz, adaleti yok ettiniz.

Milletvekillerimizin vekilliklerini düşürerek HDP’yi etkisiz hale getiremeyeceksiniz.

Encü, halkıyla birlikteydi birlikte olmaya da devam edecek.

Konferansların ardından komisyonlarda çalışmalarını yürüttü. 11 Şubat’taki kongrede adaylar ve Parti Meclisi de şekillenmeye başladı. Eş Genel Başkan adaylarına dair bir mutabakat sağlandı.

İstanbul Milletvekilimiz Pervin Buldan ve 25. Dönem Milletvekilimiz Sezai Temelli, mutabakat komisyonundan çıkan isimler oldu.”

Pervin Buldan Kimdir?

6 Kasım 1967 yılında Hakkari’de dünyaya gelen Pervin Buldan’ın babasının adı Halis, annesinin adı Lütfiye’dir.

Liseden mezun olduktan hemen sonra kısa bir süre Iğdır İl Özel İdaresi’nde memurluk yapan Buldan, 1987 yılında teyzesinin oğlu olan işadamı Savaş Buldan’la evlenmiştir.

Savaş Buldan kimliği bilinmeyen kişilerce 2 Haziran 1994 yılında kaçırıldı ve 4 Haziran 1994’te de öldürülmüştür.

1995 senesinde “Cumartesi Anneleri”ne katılan Buldan 4 yıl boyunca Taksim’de Galatasaray Lisesi önündeki eylemlere katıldı. Bu yıllarda HADEP’te iki dönem Parti Meclisi üyesi oldu.

2005 senesinde Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen 1000 kadın arasında yer aldı.

2007 yılı Türkiye Genel Seçimlerinde Iğdır’dan bağımsız aday olarak katıldığı seçimi kazandı ve Iğdır’ın ilk kadın milletvekili olarak meclise girdi. Daha sonra “Demokratik Toplum Partisi keçen Pervin Buldan bu partide kapatılınca “Barış ve Demokrasi Partisi’ne geçti.

Şuanda ise HDP Iğdır milletvekilidir.

Sezai Temelli Kimdir?

25. Dönem HDP İstanbul Milletvekili Sezai Temelli 1963 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi Neriman Hanım, babası ise Mustafa Bey’dir.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümünden mezun olan Sezai Temelli ardından yine aynı üniversitede Doktorasını tamamlamıştır.

İ.Ü. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maliye Anabilim Dalında Öğretim üyesi olarak çalışan Sezai Temelli iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Günümüzde HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

2018 yılında HDP Genel Başkanlığı için ismi geçen Sezai Temelli evlidir ve bu evliliğinden bir evladı vardır.