HDP Parti Sözcüsü, Urfa Milletvekili Osman Baydemir

HDP sözcüsü ve Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir, partisinin düzenlediği referandum kampanyası hakkında konuştu.

HDP’li Osman Baydemir, 16 Nisan referandumu sürecinde partisinin yapmakta olduğu seçim kampanyalarına değinerek, “Bugün eş genel başkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız cezaevinde… Kürdistan’daki teşkilatlarımızın neredeyse yüzde 60’ının cezaevinde olmasının bir nedeni de referandumdur.

Bırakalım kampanyayı, davul zurnayla mitingler yapmayı, bildiri dahi dağıtamıyoruz. Hayır kampanyası için giydirmiş olduğumuz araçlarımız bile gözaltına alınıyor. Böylesi bir zemin içerisinde dahi biz haklıyız” cümlelerini kullandı.

Evrensel gazetesinden Serpil İlgün’e konuşan Baydemir, referandum sürecinde ‘hayır’ kampanyası gerçekleştirenlere ‘terörist’ sıfatı kullanan Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirerek şu sözleri kullandı: “Hayır demek eşittir teröristleri desteklemek, hayır demek eşittir darbecileri desteklemek diyorlar.

Sponsorlu

Suphanallah! Hem referandum yapıyorsun, hem toplumun önüne seçenek koyuyorsun, hem de bak bu seçeneği desteklersen böyle olursun diyorsun!”

‘Hayır’ diyenleri ‘terörize’ ediyorlar

Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

HDP sözcüsü kendisine sorulan, “AK Parti için HDP’yi ötekileştirmek neden önemli?” sorusuna, “Çünkü Hükümet ne kadar baskı kurulursa kurulsun HDP ve HDP’nin temsil ettiği fikriyata etki edemiyor. Çünkü haklıyız.

Düşünün bir anayasa değişikliği paketi getiriliyor ama o paketin içeriği o kadar anlatılamaz, o kadar savunulamaz ki. Başkanlık geçerse paketin hangi maddesi toplumun hangi acil ihtiyacının karşılığı olacak?

Bu konuda tek bir ikna edici sözleri yok. Bundan dolayı partimizi ve hayır diyenleri terörize ediyorlar. Bugün eş genel başkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız cezaevinde” şeklinde yanıt verdi.