Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, dün “terör örgütü propagandası yapmak” gerekçesiyle aldığı 4 yıl 8 ay hapis cezası onan Selahattin Demirtaş için adelet nöbetleri başlatacaklarını açıkladı.

28 gündür dönüşümsüz açlık grevinde olan tutuklu milletvekili Leyla Güven’e destek amacıyla 9 milletvekiliyle birlikte Meclis’te 2 gün süreyle greve başlayan Pervin Buldan, Demirtaş ve HDP’li siyasilerin cezaevinde olmasının siyasi bir karar olduğunu söyledi.

Artı Gerçek’e konuşan Buldan, Demirtaş’ın cezasının onanmasını değerlendirdi.

Sponsorlu

AİHM kararının hukuki, Demirtaş ve HDP’li siyasilerin cezaeviden olmasının ise siyasi bir karar olduğunu belirten Buldan şunları söyledi:

“AİHM kararı bağlayıcıdır. Türkiye’nin bu karara mutlaka uyması gerekiyor. Herkesin Demirtaş ve onun şahsında tüm tutuklu arkadaşlarımıza sahip çıkması gerekiyor. Başlattığımız bazı görüşmeler var, baro başkanlarının açıklamaları oldu, bundan sonraki dönemde adalet nöbetleri başlatacağız. Demirtaş şahsında tüm seçilmiş arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması gerekiyor.”

“Demirtaş serbest kalana kadar eylemi sürdüreceğiz” cümlesini kuran Pervin Buldan şu ifadeleri kullandı:

“Adalet nöbetlerinin nerede tutulacağı henüz belli dedğil. Belli olunca kamuoyuna duyuracağız. İlk etapta İstanbul’dan başlatmayı planlıyoruz. Süresiz bir eylem olacak. Selahattin Demirtaş’ın 20 Kasım’dan itibaren serbest kalması gerekiyor. Hala cezaevinde olması büyük bir hukuksuzluk. Serbest kalana kadar adalet nöbetlerinin de devam etmesini planlıyoruz. Burada herkesin gelip sözünü söylemesi, Selahattin Demirtaş’a sahip çıkması lazım. Türkiye’de vicdan sahibi insanların, aydınların, yazarların, sanatçıların, STK’ların, demokratik kitle örgütlerinin yani bu hukuksuzluğu kabul etmeyen herkesin sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum.”