HDP Merkez Yürütme Kurulu, Anayasa Mahkemesi’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ile ilgili kararına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Demirtaş’la ilgili sözlerinin hatırlatıldığı açıklamada, “AKP Genel Başkanı Erdoğan, son olarak katıldığı bir TV programında, bütün parti ve adaylara eşit mesafede, tarafsız ve bağımsız olması gereken YSK’ya talimat verdiğini açıkça ilan etmiştir. YSK’ya bilgi gönderdiğini, Cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş’ın TRT propaganda çekimlerinin cezaevinde yapılmasını, kendi kontrolünden geçtikten sonra yayınlanabileceğini ifade ettiğini belirtmiştir. Bu dünyada görülmemiş bir skandaldır, hukuksuzluktur, seçime açık müdahaledir, suçtur” ifadelerine yer verildi.

AYM’nin usülsüzlük yaptığına dair cümlelerin bulunduğu açıklamada, “Demirtaş ile ilgili olarak 29.05.2018’de Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılmıştır. AYM, başvurunun yapıldığı gün İçtüzük 73 uyarınca tedbir talebinin reddine karar vermiştir. Ancak ne tuhaf ki, Sayın Selahattin Demirtaş ile ilgili İçtüzük Madde 73’e göre herhangi bir talebimiz bulunmamaktadır. Talebimiz, İçtüzük 68 uyarınca dosyanın öncelikli ele alınması talebidir. AYM’nin olmayan bir talep hakkında karar vermiş olması, dosyayı incelemeden direktifle karar verdiğinin açık bir göstergesidir”  denildi.