HDP, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin edeceği Meclis Genel Kurulu’na düşük bir katılım gösterecek.

Recep Tayyip Erdoğan konuşması

Meclis Genel Kurulu’nda AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yemin töreni öncesi gözler muhalefetin nasıl bir tavır sergileyeceğindeydi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) düşük temsili düzeyde bir katılım gösterecek.

Sponsorlu

Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin yer almayacağı bu katılımda Erdoğan, Genel Kurul Salonu’nda girişi sırasındaki karşılamaya da katılım sağlanmayacak.

Aynı şekilde yemin sırasında ayakta karşılama ve alkış da olmayacak.

Diğer taraftan yemin töreninin ardından sarayda gerçekleşecek olan törene davet gelmediği için de HDP’den herhangi bir katılım olmayacak.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Genel Kurul’da Erdoğan’ın katılımı sırasında ayağa kalkmayarak protesto edeceklerini açıklamıştı.

HDP Grup Başkanvekilleri Ayhan Bilgen ve Fatma Kurtulan, Meclis’te düzenledikleri basın toplantısında Çorlu’da yaşanan tren kazasına ilişkin açıklamalarda bulundu:

“Önerimiz, bu durumda bir ulusal yas ilan edilmesidir. Hala bu yapılabilir. Hükümetin şatafatlı törenler organize etmek yerine ulusal yas ilan etmesi gerekirdi. Meclis Genel Kurulu’nda da cuma günü bu gündemle bir oturum yapılmasını talep edeceğiz.

Milletvekili düzeyinde bir davet yok. Biz yastayız, tüm ülkemiz yasta. Şatafatlı bir törenin içerisinde olunmasını doğru görmüyoruz. Bu törenin iptal edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bir an önce bu olayın sorumlularının ortaya çıkarılmasını talep ediyoruz.”