Rudaw sitesi, HDP’li Pir’in kendi yayınlarına bağlanarak cumhurbaşkanlığı seçimindeki adaylarını açıkladığını, bu adayın da eski Eş Genel Başkanı Demirtaş olduğunu söylediğini aktarmıştı.

Fakat HDP’li Pir, Twitter’dan açıklama yapıp bu yönde kesin bir ifade kullanmadığını belirtti.

Demirtaş, partisinin Sultangazi’deki Gazi Şehir Parkı’nda düzenlediği “Darbeye hayır, demokrasi hemen” buluşmasında

Rudaw haber bültenine bağlanan Pir, HDP’nin seçimlerde ismi geçen partilerle (CHP- Hüda-Par) ittifak yapmayacağını çünkü yaptıkları anketlere göre yüzde 10 barajını geçtiklerini söyledi.

Sponsorlu

Pir, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda kimsenin kazanmayacağını düşünüyoruz. Aday olarak ise ilk tercihimiz Sayın Selahattin Demirtaş olur” dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir

“Seçimlerde Abdullah Gül’ün aday olması durumunda onu destekler misiniz?” sorusuna da Pir şu yanıtı verdi:

“Tabanımızda Abdullah Gül’ün desteklenmesi için bir talep var. Dolayısıyla (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’a karşı onu destekleriz.”

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Öte yandan TBMM Başkanvekili HDP’li Mithat Sancar, Haziran ayında düzenlenecek seçimleri Mezopotamya Ajansı’ndan Kenan Kırkaya’ya değerlendirdi. Sancar, HDP’nin adayının önümüzdeki hafta içinde duyurulacağını dile getirmişti.

Sancar şunları söylemişti:

“Hızla istişarelerde bulunmak, toplantıları en geniş katılımla yapmak için çalışmalarımız başladı. Zaten eş başkanlarımızın bölge gezileri de başlamıştı. Bu çalışmalar sırasında hem örgütümüzün hem bileşenlerimizin hem dostlarımızın görüşleri de alınacak. Önümüzdeki hafta içinde adayımız ilan edilecek.”

Sancar ayrıca HDP’nin ittifak için adı geçen diğer partilerle ittifak arayışından ziyade, kendisine yakın kesimlerle en geniş ittifakı sağlamaya yönelik çalışmalar yapacağını belirterek konuşmasını “Bizimle birlikte seçimlere katılmamış çevrelerin de katılabileceği geniş ittifak kurmak istiyoruz” sözleriyle tamamladı.

HDP’nin milletvekili sayısı 48’e düştü!

24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen erken seçim öncesi HDP’ye kötü haber!

selma ırmak osman baydemir ile ilgili görsel sonucu

HDP Milletvekilleri Osman Baydemir ve Selma Irmak’ın milletvekilleri haklarında kesinleşmiş yargı kararları nedeniyle düşürüldü.

Böylelikle HDP’nin milletvekili sayısı 48’e düştü.

HDP milletvekilleri tezkereler bilgiye sunulmadan önce tepki göstererek Meclis genel kurulunu terk etti.

Gazete DuvaR’dan Nergis Demirkaya’nın aktardığına göre, HDP milletvekilleri Osman Baydemir ve Selma Irmak’ın milletvekilleri haklarında kesinleşmiş yargı kararları nedeniyle düşürüldü.

HDP’nin düşürülen milletvekili sayısı 11’e çıktı, milletvekili sayısı 48’e düştü.

Buldan: HDP olarak seferberlik ilan ediyoruz!

HDP İstanbul Milletvekili, TBMM Başkan Vekili

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Bursa İl Örgütü tarafından seçim kampanyası kapsamında Yıldırım İlçe Eşbaşkanlığında düzenlenen halk buluşmasına katılmıştı.

HDP’nin kadın eş başkanı 24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen erken seçime ilişkin konuşmuştu:

“HDP olarak asla ilkelerimizden taviz vermeden seçimleri kazanmak için seferberlik ilan ediyoruz”

“Seçimlerde AKP-MHP Koalisyonu’nu, Kürt halkına zulüm uygulayanları, Türkiye halklarına savaşı reva görenleri sandığa gömme zamanıdır. Biz HDP olarak asla umudumuzu yitirmeden, asla ilkelerimizden taviz vermeden seçimleri kazanmak için seferberlik ilan ediyoruz. Biz boyun eğmeyen, diz çökmeyen bir halkız. And içiyoruz, yemin ediyoruz; Recep Tayyip Erdoğan karşısında da boyun eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz. Bu seferberliğe tüm kadın yoldaşlarımı, genç arkadaşlarımı davet ediyorum.”

“Kadın arkadaşlarımı HDP’den aday adayı olmaya davet ediyorum. Bizim partimiz aynı zamanda bir kadın partisidir. Bizim partimiz kadınların eşitliğini savunan, kadınların uğradığı her türlü haksızlık karşısında mücadele veren bir partidir. Genç yoldaşlarıma çağrı yapıyorum. Kendi geleceğimiz için, kendi yarınlarımız için, umudu vaat eden bir gençlik yaratmak için hepinizi aday adayı olmaya devam ediyorum. Bu mücadeleyi artık sizler yürüteceksiniz. Bu mücadeleyi bizlerden sizler devralacaksınız. Bu parti gençlerin, kadınların partisidir. Kürtlerin, Türklerin, Ermenilerin, Alevilerin, Sünnilerin partisidir. Kendisini yalnız hisseden herkesin partisidir. Bunun için birleşmeye ihtiyacımız var. Sizlere ihtiyacımız var. Bu umutla, bu kararlılıkla yola çıkarsak hiçbir güç bizi yenemez.”

CHP’li vekil: HDP’yle ortak ilkelerde buluşmak problem olmamalı!

CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, erken seçim sürecine ilişkin konuşmuştu.

Yaklaşık bir buçuk yıldır Edirne Cezaevi’ne bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaşı geçtiğimiz aylarda ziyaret eden CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Erdal Aksünger, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kürt seçmenin kilit rol oynayacağını söyleyerek, “Burada tabiatı HDP ile uyabilecek tek parti CHP gibi gözüküyor. HDP ile ittifak yapmak veya ortak ilkelerde buluşmak bir problem olmamalı bence” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, HDP’yi kastederek ‘o partiyi sandığa gömün’ demişti: HDP’den yanıt geldi!

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen

HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın adaylık konusuna da değinen Bilgen, “Pazar günü yapacağımız Parti Meclisi toplantısında aday belirleme yöntemimizi de belirleyeceğiz. Elbette kamuoyunda öneriler var. Demirtaş’ın da kendi beyanları var. Hem öneriler hem beyanlar dikkate alınacaktır, ama süreç başlamadığı için somut bir şey söylemek mümkün değil” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kayyımlar konusunda öneride bulunan Bilgen, “Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki “malum partiyi bitireceğiz”, “kayyumlardan herkes çok memnun”. Biz de çağrıda bulunuyoruz ve diyoruz ki, hiç başka aday göstermeyin, kayyumları aday yapın, görün bakın bu halk kendi seçtiklerine mi sahip çıkıyor, sizin çok iyi hizmet ettiğini söylediğiniz kayyumlara mı. Biz halkın kendisine olan saygısına inanıyoruz. Şimdiye kadar ödediği büyük bedele karşı kararlı duruşuna inanıyoruz. Kayyumlar hemen istifa etsin, adaylık başvurusu yapsınlar” demişti

KaydetKaydet