Milletvekili aday listesini 22 Mayıs’ta açıklaması beklenen HDP’de cezaevinde bulunan ve haklarında mahkumiyet kararı bulunan milletvekillerinin yeniden aday gösterilmemesi görüşü ağırlık kazandı.

HDP’de hakkında hapis cezası kararı bulunan fakat bu dosyaları henüz görüşülmeyi bekleyen HDP’nin eski grup başkanvekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel ile milletvekili Gülser Yıldırım’ın tekrar aday gösterilmemesi görüşünün ağırlık kazandığı ve bu görüşün cezaevindeki isimlere iletildiği belirtildi.

Milliyet gazetesinden Namık Durukan’ın haberine göre, 27. dönemde grup çalışmalarının aksamamasını hedefleyen parti yönetiminin, tutuklu olan, fakat haklarında kesin hapis cezası kararı bulunmayan DTK Eş Sözcüsü Leyla Güven ve HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğulları’nı milletvekili adayı olarak göstermeyi planlıyor.

1 Kasım seçimlerinde 59 sandalyeye kazanan HDP’de, dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından iki yıl içinde 11 milletvekili eksilmişti.

Bu milletvekillerinin sekizinin haklarında kesinleşen cezalar nedeniyle üçünün ise devamsızlık gerekçesiyle parlamento üyeliği sona ermişti.

Bu kapsama giren Figen Yüksekdağ, Ferhat Encü, Selma Irmak ve Abdullah Zeydan’ın tekrar aday olma ihtimalleri kalmadı.

Hala cezavinde tutuklu bulunan HDP milletvekilleri: HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile Milletvekilleri İdris Baluken, Çağlar Demirel, Besime Konca, Ferhat Encü, Nihat Akdoğan, Selma Irmak, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım ve Abdullah Zeydan

Cezaevinde olmayan fakat milletvekilliği düşen Osman Baydemir, İbrahim Ayhan, Ahmet Yıldırım, Besime Konca gibi isimler de siyasi yasaklı hale geldiği için yeniden aday olamıyor.

Selahattin Demirtaş ise Cumhurbaşkanı adayı olduğu için seçimlerde kazanamaması halinde milletvekili de olamayacak.

7 Haziran 2015’te yapılan seçimlerde milletvekili seçilen fakat 1 Kasım seçimlerinde bu ünvanlarını kaybeden Hakkı Saruhan Oluç, Turgut Öker, Ali Kenanoğulları ve Rıdvan Turan gibi isimler ise yeniden milletvekili adayı gösterilecekler arasında yer aldı.

1 Kasım seçimlerinde Adana’dan TBMM’ye giren Meral Danış Beştaş’ın yeni dönemde aday olup olmayacağı kesinlik kazanmazken Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk’ün de Mardin’den aday olabileceği konuşuluyor.

leyla güven ile ilgili görsel sonucu

24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen seçimlerde HDP’nin, cezaevinde bulunan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’i de milletvekili adayı göstereceği öne sürülmüştü.

Onur Hamzaoğlu ile ilgili görsel sonucu

 

[Via Milliyet/Namık Durukan]