HDP Parti Meclisi’nde, Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesine karar verilmesinden saatler önce eski milletvekili Hasip Kaplan, Demirtaş’ın adaylığına ilişkin Twitter hesabından iki tweet paylaştı.

Selahattin Demirtaş cezaevinde çekilen fotoğrafı

İkinci tura kalacak en güçlü adayın Demirtaş olacağını belirten Kaplan, “24 Haziran seçimlerinde CB seçiminde,2. tura Kalacak en güçlü aday Selahattin Demirtaş..!” paylaşımında bulundu.

‘Demirtaş’ı unutmayın’ diyen Kaplan “Edirne F-Tipi Cezaevinde Bir CB adayı Selahattin Demirtaş olduğunu Unutmayın..!” diye yazdı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

HDP Şırnak eski Milletvekili Hasip Kaplan’ın, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajın ardından kendisine yöneltilen eleştirilere cevap vermişti.

Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim naçizane önerim, herkes haddini bilecek!” ifadelerini kullanan Kaplan ‘ırkçılıkla’ suçlanmıştı. Kaplan başta kendi partisi olmak üzere kamuoyunun geniş bir kesiminden tepki çekmişti.

Çıkan tartışmalar sonrasında istifa ettiğini açıklayan Hasip Kaplan, yaptığı yeni bir açıklama ile sözlerine açıklık getirdi.

Kaplan, “Kast ettiğim bir kişiydi, Türkler değil” demişti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eski HDP Milletvekili Hasip Kaplan’ın parti içinde tartışmalara neden olan açıklamalarıyla ilgili olarak avukatları aracığıyla, “Umarım Hasip Bey, kastını aştığını kabul edecektir; çünkü kendisi gerçekten de ne ırkçı ne de ayrımcı bir düşünceye sahiptir. Tam tersine, bunlara karşı mücadele etmiş bir siyasetçidir” açıklamasını yapmıştı.

Öte yandan Eski milletvekili ve yerine kayyım atanarak görevden alınan Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, yaşananlarla ilgili olarak, Twitter hesabından açıklama yaptı. Kaplan’ın açıklaması için “talihsiz ve sorunlu bir ifade” diyen Sakık, Kaplan’a yönelik tepkileri eleştirmişti.

HDP eski milletvekili ve yerine kayyım atanarak görevden alınan Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, eski milletvekili Hasip Kaplan’ın açıklamaları için “talihsiz ve sorunlu bir ifade” demişti.

KaydetKaydet