Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan antik Hasankeyf’te tarihi eserler birer birer taşınıyor. Son olarak 12’nci yüzyılda Artuklular tarafından inşa edilen İmam Abdullah Zaviyesi 2.5 kilometre mesafeye taşınmıştı.

Hasankeyf yakında sular altında kalacak. Hasankeyf sakinleri tarihi yapının taşınmasını gözyaşlarıyla izledi.

Sponsorlu

İlçenin dört bir yanındaki tarihi eserler de yeni oluşturulan arkeoparka taşınıyor.

Hasankeyf’teki Zeynel Bey Kümbeti ve Artuklu Hamamı’nın ardından İmam Abdullah Zaviyesi de Ilısu Barajı sularının altında kalmaması için taşındı. 1 saat 40 dakikada taşınan türbenin özel araçla geçişi sırasında ilçe sakinlerinin duygulanıp, gözyaşı döktüğü görüldü.

Gözyaşlarını tutamayan Tapkan, “İmam Abdullah Zaviyesi türbesiyle yıllarca komşuyduk. Çocukluğumuzdan beri hep ziyaretine giderdik. Şimdi de bizden uzaklaştı. Buradan ayrıldı diye üzülüyoruz” dedi.

256 TEKERLİ MODÜLER SİSTEMLE TAŞINDI

800 ton ağırlığında olan İmam Abdullah Zaviyesi’nin taşınmasıyla ilgili bilgi veren DSİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren, tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek şunları söyledi:

“Hasankeyf’te üçüncü eserimizi taşıyoruz. İlk Zeynel Bey, ardından Artuklu Hamamı taşıdık, şimdi ise İmam Abdullah Zaviyesi’ni taşıyoruz. İmam Abdullah Zaviyesi, Artuklular döneminde 12’nci yüzyılda inşa edilmiş bir zaviye. Daha sonra İmam Abdullah’ın kabri esas alınarak, etrafına zaviye tekrar şekillendirilmiş. Ardında da 1478 yılında Akkoyunlar döneminde de bir restorasyon görmüş. Türbenin ağırlığı 800 ton, 256 tekerlekten oluşan modüler taşıyıcı sistemle 2400 metre uzaklıktaki yere yerleşecek.”