Yapılması beklenen Ilısu Barajı altında kalacak olan Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf son günlerinde turist akınına uğruyor. Hasankeyf, sular altında kalmadan görmek isteyenlerle dolup taştı.

Su altında kalacak olan ilçeyi görmek isteyen yerli ve yabancı turistler son dönemlerini yaşayan Hasankeyf’te tarihe yolculuk ediyor.

Sponsorlu

Önümüzdeki günlerde Hasankeyf’in daha yoğun turist akınına uğrayacağını ifade eden Batman İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı, otel doluluk oranlarının yüzde 80’i aştığını belirtti.

Aslanlı, “Otel doluluk oranımız yüzde 80’i aşmaktadır. Batman’a gelen turist sayısı oldukça yükselmiştir. Özellikle son aylarda Hasankeyf sular altında kalmadan gelip bir fotoğraf çekmek isteyen, anı oluşturmak isteyen insan sayısı gözle görülür derecede yükselmiştir. Önümüzdeki günlerde Hasankeyf daha yoğun şekilde turist ağırlayacaktır. Taşıma sebebiyle turnikelerimiz ortadan kaldırılmıştır. Dolayısıyla gelen turist bilet almadığı için elimizdeki veri sadece otellerde konaklayan turist olarak bilinmektedir. Geçen sene turizm bölgeli otellerimizde 152 bin civarında konaklama yapan turist Batman’a gelmiştir. Mardin-Midyat’a gelen turistlerin yüzde 80’i Hasankeyf’i de ziyaret ettiğinden dolayı Hasankeyf bir yılda 500 binin üzerinde turist görmüştür” dedi.

“HAYRAN KALDIĞIM BİR YER”

İlk defa Hasankeyf’e gelen Sude Uğur, gördükleri karşısında hayranlıklarını gizleyemediğini belirtti.

Uğur, “Kuşadası’nda oturuyorum. Hasankeyf’e geldik sular altında kalacak. İlk defa geldim gördüm. Çok güzel hayran kaldığım bir yer. Herkesin gelip görmesi gerekiyor. Muhteşem güzellikleri var ama maalesef sular altında kalacak” şeklinde konuştu.

“SON GÖRÜŞÜMÜZ”

Antalya’dan gelen Zehra Gönülaçar, birkaç defa Hasankeyf’e geldiğini söyledi.

Gönülaçar, “Bu seferki gelişim daha farklı sular altında kalmadanki son görüşümüz. Üzülüyoruz bu duruma çünkü, Batman’ın birkaç güzelliğinden biri ve herkesin görmesi gereken turistlik güzelliklerden biri. Şehir dışında yaşıyorum. Bir dahaki gelişimizde burayı farklı görmekten korkuyoruz. Umuyorum ki kötü bir şekilde görmeyiz. İleriki yıllarda geldiğimizde de görme imkanımız olur” diye konuştu.

Hasankeyf’te yerli ve yabancı mankenlerden yöresel kıyafet defilesi

Batman’ın yapımı devam eden Ilısu Baraj Göleti altında kalacak olan tarihi Hasankeyf ilçesinde, bir firma tarafından yerli ve yabancı mankenler ile yöresel kıyafet defilesi yapıldı.

Diyarbakır’da yöresel kıyafet ve gelinlik üreten bir firma, Ilısu Baraj Göleti altında kalacak olan tarihi Hasankeyf ilçesinde yerli ve yabancı mankenler ile yöresel kıyafet defilesi düzenledi.

Aralarında Rus, Ukrayna ve Türkiye’deki bazı mankenlerin de yer aldığı yerli ve yabancı mankenler, tarihi ilçeyi arka fon olarak kullanarak defile düzenledi.

Hasankeyf’te tarihe yaşlı gözlerle veda edildi

Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan antik Hasankeyf’te tarihi eserler birer birer taşınıyor. Son olarak 12’nci yüzyılda Artuklular tarafından inşa edilen İmam Abdullah Zaviyesi 2.5 kilometre mesafeye taşınmıştı.

Hasankeyf yakında sular altında kalacak. Hasankeyf sakinleri tarihi yapının taşınmasını gözyaşlarıyla izledi.