Bu yazımızda size güneş tutulması nedir? sorusunun yanıtını vereceğiz. Birbirinden güzel enstantanelerle örnekleyeceğimiz yazımıza başlayalım.

Güneş tutulması aslında Ay’ın hareketi ile alakalı bir durumdur. Güneş ile dünyamız arasına giren ayın arkasında bıraktığı güneşi göremememiz bize tutulma durumunu yaşatır. Yani Güneş ile Dünya arasında Ay girer. Bazen tamamen Ay, Güneşi tamamen kapatabilir buna da “Tam tutulma” deriz.

Tam güneş tutulması
Tam güneş tutulması

Tam güneş tutulmasının olabilmesi için Ay’ın yeniay evresinde olması da gerekir.

Tutulmayı gözlemlemek isterseniz mutlaka kaliteli güneş gözlüklerini kullanmanız sağlığınız açısından önem taşımaktadır.

Peki Güneş Tutulmasını Türkiye’den görebilecek miyiz?

Tutulma bu gece (9 Mart) saat 03.57’de gerçekleşmesi bekleniyor. Türkiye’de ise güneş tutulması maalesef görülemeyecek. Türkiye’den izlenebilecek en yakın zamanda ki güneş tutulması ise 21 Haziran 2020’de.

Google neden Doodle yaptı?

Önemli günlerde ve önemli kişilerin öldüğü veya doğduğu günde kendi orijinal logosunda küçük oynamalar yaparak adına “Doodle” dediği yeni bir logo tasarlayan Google bu doğa olayını yakından takip ediyor. Ve ziyaretçilerine tutulma ile ilgili bilgiler vermek istiyor.

Güneş tutulması Doodlesi
Güneş Doodlesi

1Tutulmanın da evreleri vardır. Ay kendi hareketini yaparken güneşin önünden dünyamıza doğru çok güzel fotoğraf kareleri oluşmaktadır.

2Fotoğraf sevenlerin yakından takip ettiği bu doğa olayını dünyanın bir çok noktasından harika izlenimler yaratacağı şüphesiz

3Bu resimde harika bir estetiğe sahip

Güneş tutulmasının muhteşemliği