Gezginler, Çin’in yeniden açılmasından yararlanmak için acele ediyor

PEKİN (AP) – Çin anakarasındaki karısından yıllarca ayrı kaldıktan sonra, Hong Kong’da ikamet eden Cheung Cheng-bun, Pazar günü sınır kapılarının yeniden açılmasının ardından ilk sırada olmayı başardı.

Çin’in güneyindeki yarı özerk şehir sakinlerinin karşıya geçebilme kabiliyeti, Çin’in yaklaşık üç yıl önce uygulanan sınır kontrollerini gevşettiğinin en görünür işaretlerinden biri ve yurt dışından gelen yolcuların artık maliyetli ve zaman alıcı karantinaya girmesi gerekmiyor. .

Eleştirmenlerin Pekin’den şeffaflık eksikliği dediği bir ortamda virüs Çin’de yayılmaya devam ederken geliyor.

Cheung, ağır bir valizini toplayıp sürekli hevesli taşıtlarla dolu olan Lok Ma Chau istasyonunu geçmeye hazırlanırken Associated Press’e “Ona geri dönüyorum,” dedi.

Ancak, Hong Kong’a ve anakara Çin’e geçiş yapanların son 48 saat içinde yapılmış negatif bir COVID-19 testi göstermesi gerekiyor – Çin’in diğer ülkeler tarafından dayatıldığında protesto ettiği bir gereklilik.

Hong Kong virüsten sert bir şekilde etkilendi ve kara ve deniz sınır kontrol noktaları yaklaşık üç yıldır büyük ölçüde kapatıldı. Yeni enfeksiyon riskine rağmen, her gün on binlerce kişinin geçişine izin veren yeniden açılışın, Hong Kong’un turizm ve perakende sektörlerine çok ihtiyaç duyulan bir destek sağlaması bekleniyor.

Pazar sabahı istasyona yaptığı ziyarette, Hong Kong İcra Kurulu Başkanı John Lee, geçiş noktalarının sayısının mevcut yediden tam 14’e çıkarılacağını söyledi.

Lee gazetecilere verdiği demeçte, “Amaç, salgın öncesi normal hayata mümkün olan en kısa sürede dönmektir.” “İki taraf arasındaki işbirliğini yeniden rayına oturtmak istiyoruz.”

Hong Kong sınırındaki Shenzhen’de bir liman yetkilisi olan Komünist Parti gazetesi Global Times’ın aktardığına göre, yaklaşık 200 yolcunun feribotla Hong Kong’a gitmesi bekleniyor ve diğer 700 yolcu da diğer yöne seyahat edecek. Yeniden açılış günü. Tan, önümüzdeki günlerde yolcu sayısında istikrarlı bir artışın beklendiğini söyledi.

READ  son oran artışını takip etmek için 'sürekli artar'; S&P 500 zor durumda

Sadece soyadı Cheung ile tanınan Hong Konglu bir kadın, “Bütün gece uyumadım ve sabah 4’te uyandım. 80 yaşındaki annemi görmek için anakaraya döneceğim için çok heyecanlıyım” dedi. Kendisine “güller ve sağlık kitleri” takdim edildiği Shenzhen.

Hong Kong medyası, şehirden Çin anakarasına günlük 60.000 kota ile yaklaşık 300.000 seyahat rezervasyonunun yapıldığını bildirdi.

Çin’in Fujian eyaletinden Çin kıyılarının hemen dışındaki Tayvan kontrolündeki Kinmen adasına sınırlı feribot seferleri de yeniden başlatıldı.

Rusya ile düzenli sınır geçişleri, kuzeydeki Heilongjiang eyaletindeki Sufenhe’de, önemli bir turistik cazibe merkezi olan başkent Harbin’de kar festivalinin başlamasıyla birlikte yeniden başladı.

Myanmar sınırındaki Ruli’de, komşu Çin’den gelen ziyaretçilerde tekrarlanan salgınlara yanıt olarak 1.012 günlük tam veya kısmi kapatmanın ardından normal operasyonlar yeniden başladı.

Şimdiye kadar, uluslararası uçuşların sayısının yalnızca bir kısmı büyük Çin havaalanlarına ulaştı.

Pekin’in ana başkenti uluslararası havaalanına Pazar günü yurt dışından sekiz uçuş bekleniyor. Çin’in en büyük şehri Şangay, yeni politika kapsamında ilk uluslararası uçuşunu sabah 6:30’da aldı.

Mart 2020 itibariyle, Pekin’e giden tüm uluslararası yolcu uçuşları, Çin’e belirlenmiş ilk giriş noktalarına yönlendirildi. Yolcular üç haftaya kadar karantinaya alınmalıdır.

Hong Kong’da iş seyahatinde olan Ivan Tang, “Farklı şehirlerde (Çin anakarasında) altı kez karantinada bulundum” dedi. “Bunlar kolay deneyimler değil.”

Singapur’da yaşayan Çinli Ming Guangge, bilet ayırtmanın ve PCR testi yaptıracak yer bulmanın zor olduğunu söyledi. Ming, karantina önlemleri ve salgınlarla ilgili belirsizliğin onu evden uzak tuttuğunu söyledi.

Şanghay, denizaşırı seyahatler ve aile gezileri için Çinlilere normal pasaport vermeye ve yabancılar için vizeleri yenilemeye ve uzatmaya devam edeceğini duyurdu. Bu kısıtlamalar, Asya’nın büyük finans merkezlerindeki yabancı işadamları ve öğrenciler üzerinde özellikle yıkıcı bir etki yaptı.

READ  Fox News, bir yargıç tarafından Dominion davasında delilleri saklaması nedeniyle aklandı

Çin şimdi vakalarda ve hastaneye yatışlarda artışla karşı karşıya Büyük şehirlerde ve en önemli tatili olan Yeni Ay Yılı, önümüzdeki günlerde başlarken az gelişmiş bölgelerde daha da yaygınlaşacak.

Yetkililer, yurt içi demiryolu ve hava yolculuğunun geçen yılın aynı dönemine göre iki katına çıkarak, pandemiden önceki 2019 tatil sezonunun toplam rakamlarına yaklaşmasının beklendiğini söylüyor.

Bu arada, birkaç yabancı hükümet, en son Almanya, İsveç ve Portekiz olmak üzere Çin’den gelen yolculara test gereklilikleri uyguluyor. Cumartesi günü Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbach, koronavirüs vakalarındaki artışı ve Çin’in “aşırı yüklenmiş” sağlık sistemini gerekçe göstererek vatandaşları Çin’e “gereksiz” seyahatlerden kaçınmaya çağırdı.

Alman yönetmeliği varışta yerinde kontrollere izin verir. Almanya, diğer Avrupa ülkeleri gibi, yeni virüs varyantları için uçaklardan çıkan kanalizasyonları test edecek. Tedbirler Pazartesi gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek ve 7 Nisan’a kadar sürecek.

Görünüşe göre itibarından endişe duyan Çin, test gereksinimlerinin bilimsel temellere dayanmadığını söylüyor ve belirsiz karşı önlemler almakla tehdit ediyor.

Çinli sağlık yetkilileri günlük yeni enfeksiyon, ciddi vaka ve ölüm sayılarını yayınlıyor, ancak bu sayılar yalnızca resmi olarak doğrulanmış vakaları içeriyor ve COVID-19 ile ilişkili ölümler için çok dar bir tanım kullanıyor.

Ulusal Sağlık Komisyonu Pazar günü 7.072 yeni doğrulanmış yerel bulaşma vakası ve iki yeni ölüm kaydetti – her ilde günde 1 milyon vaka bildirildi.

Yetkililer, hükümetin zorunlu testi sona erdirmesi ve hafif semptomları olan kişilerin kendi kendine test yapmasına ve evde iyileşmesine izin vermesi nedeniyle artık salgının tam resmini sağlayamayacaklarını söylüyor. Çin’in riskleri, nüfusta genel virüs duyarlılığı eksikliği ve yaşlılar arasında nispeten düşük aşılama oranları nedeniyle daha da kötüleşiyor.

Hükümet sözcüleri, durumun kontrol altında olduğu konusunda ısrar ediyor ve Dünya Sağlık Örgütü ve diğerlerinin, yeni varyantların ortaya çıkmasına yol açabilecek salgın konusunda şeffaf olmadığı yönündeki suçlamalarını reddediyor.

READ  Macy's ve Costco'nun ekonomi hakkında bir uyarısı var

Cumartesi günü sağlık komisyonu, kentsel kanalizasyonun test edilmesi de dahil olmak üzere virüs mutasyonlarının daha güçlü gözetimi için yönetmelikler yayınladı. Kurallar, hastanelerden ve yerel hükümet sağlık departmanlarından daha fazla veri toplanması ve “nedeni bilinmeyen pnömoni” için test yapılması çağrısında bulundu.

Eleştiriler büyük ölçüde kısıtlamaların sert şekilde uygulanmasına odaklandı; buna, insanların bazen yeterli yiyecek veya tıbbi bakım olmaksızın haftalarca evlerine kapatıldığı açık uçlu seyahat kısıtlamaları da dahil.

Testi pozitif çıkanların veya böyle bir kişiyle temas halinde olanların, aşırı kalabalık, yetersiz gıda ve sanitasyonun yaygın olarak anıldığı bir sahra hastanesinde izlenmesi gerekliliğine de öfke dile getirildi.

Sosyal ve ekonomik maliyetler nihayetinde Pekin’de ve diğer şehirlerde nadir görülen sokak protestolarını körükledi ve bu da Komünist Partinin sert önlemleri hızla gevşetme kararını etkileyebilir.

___

Associated Press muhabirleri Alice Fung ve Hong Kong’daki Carmen Li ve Berlin’deki Frank Jordans bu rapora katkıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir