Aslı Erdoğan (d. 1967), yazar [Fotoğraf via Polskieradio]

Uluslararası medyada pek çok övgü alarak ismini duyuran ve Lire Dergisi tarafından “Geleceğin 50 yazarı” arasında yer alan Aslı Erdoğan tutuklandı.

11 Ocak 2016 Yazar Aslı Erdoğan, Avusturya’da 2016 yılının Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü. Aslı Erdoğan’a verilen bu ödülün insan haklarına yönelik büyük kısıtlamalara karşı bir sembol olduğu belirtildi.

Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü, 1979 yılından bu yana 15 kez verildi. Ödül 7 bin ile 30 bin euro arası para ödülü de içeriyor.

Sponsorlu

29 Aralık 2016: Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay mahkeme tarafından tahliye edildi.

Özgür Gündem’in geçici süreyle kapatılması ardından gözaltına alınan Aslı Erdoğan’ın tutuklandığı belirtildi.

Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve aynı zamanda Yazar Aslı Erdoğan, “terör örgütü üyeliği, terör propagandası ve halkı kışkırtma” suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İstanbul Amerikan Robert Lisesi, ardından Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi.
İstanbul Amerikan Robert Lisesi, ardından Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi.

Geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan Yazar Aslı Erdoğan’ın tutuklanma haberine sosyal medyadan tepkiler geldi. Ünlü yazar ve gazetecilerde bu duruma tepki gösterdi. Tepki gösterenler arasında Ahmet Ümit’te var.

YAZAR ASLI ERDOĞAN HAKKINDA

Erdoğan, Yüksek lisansını CERN (Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi)’de tamamladı. Rio de Janeiro’da başladığı fizik doktorasını yarıda bırakarak yazarlığa ağırlık verdi, iki yıl Güney Amerika’da yaşadı. Yazarın ilk kitabı 1994’te yayımlandı. “Tahta kuşlar” adlı kitabı, dokuz dile çevrildi. “Mucizevi Mandarin” kitabı Fransa’da Actes Sud tarafından basıldı.