İnsan hakları aktivisti ve yayımcı Ragıp Zarakolu hakkında 2011’de yaptığı konuşma nedeniyle açılan dava kapsamında kırmızı bülten çıkarıldı.

Edinilen bilgilere göre gazeteci Ragıp Zarakolu hakkında, 2011 yılında Barış ve Demokrasi Partisi’nin Siyaset Akademisi’nde yaptığı konuşma nedeniyle, ‘terör örgütüne yardım ve yataklık’ suçlamasıyla açılan davada kırmızı bülten çıkarıldı.

Zarakolu, aynı davada 2011 yılının ekim ayında KCK’dan tutuklanmış, 2012 yılının nisan ayında da serbest bırakılmıştı.

Serbest bırakılmasından 6 yıl sonra çıkarılan kırmızı bülten ile iade talebine tepki gösteren Zarakolu, Evrensel’e gönderdiği mektupta, iade talebini ‘taciz’ olarak niteledi şu ifadeleri kullandı:

“Anlaşılan insan haklarına, azınlık haklarına , ifade özgürlüğüne sahip çıkmaya devam etmem, barışı savunmam, düşüncelerimi açıklamam ve yazılarım yine birilerini rahatsız etti. Rahatsız olsunlar. Yola devam!”

Zarakolu, kamuoyuna da çağrıda bulunarak “Gelecek duruşmam 28 Eylül tarihinde yapılacak. bu duruşmadan önce bu kararın kaldırılması için kampanya yürütmek önem taşıyor. Göstereceğiniz duyarlılığa şimdiden teşekkürler” dedi.

Geçen 4 Haziran’da, Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yönetici ve yazarlarına yönelik açılan davaya bakan mahkeme heyeti, yazar Ragıp Zarakolu hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına karar vermişti.

Ragıp Zarakolu Kimdir?

Ragıp Zarakolu ile ilgili görsel sonucu

Ragıp Zarakolu 1948’de Büyükada’da doğdu. Babası Remzi Zarakolu o tarihte Büyükada Kaymakamı’ydı.

1968’de Ant ve Yeni Ufuklar dergilerinde yazın hayatına başladı.

28 Ekim 2011 tarihinde KCK davası kapsamında tutuklandı. 10 Nisan 2012’de tahliye edildi.

Zarakolu 2013 yılından beri İsviçre’de yaşıyor.