İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya tek taraflı bağımsızlık ilan etti.

AA’nın aktardığı habere göre, İspanya’nın Katalonya özerk yönetimi parlamentosu, tek taraflı bağımsızlık ilan etti.

Katalan Parlementosu’nda bağımsızlık ilan edilip edilmemesine karar vermek üzere gizli oylama başlatılmıştı.

Gizli oylama sonunda Katalonya’nın İspanya’dan bağımsızlığını ilan etmesi yönünde bir karar çıktı. Oylamada çoğunluk ‘evet’ dedi.

Sponsorlu

Katalonya Parlamentosu’da bağımsızlık oylamasında 10 hayır oyu ve 2 boş oya karşılık 70 evet oyu kullanıldı.

İspanya’da Senato bugün, Katalonya Bölgesi’nin özerkliğini askıya almasını oylamaya sunacak.

Katalonya Bölgesi lideri Carles Puigdemont, Madrid yönetimiyle ayrılıkçılar arasında yaşanan krizi çözmek için yapması istenen erken seçimi yapmayacağını açıklamıştı. Madrid’de Senato bugün bölgenin özerkliğinin askıya alınma kararını oylayacak.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, geçen hafta yaptığı bir açıklamada anayasanın 155. maddesine dayanarak Katalonya Bölgesi Hükümetini feshetme kararı aldıklarını açıklamış ve konuyu İspanya Senatosu’na göndermişti.

Bu açıklamadan sonra Katalonya’dan bağımsızlık açıklaması geldi.

Barcelona’da konuşan Katalan lider, merkezi hükümetin seçime gitmesi halinde özerkliği askıya almayacaklarını garantilemediklerini belirterek, “Ben eğer garanti verilseydi seçime gitmeye hazırdım. Ama bugün seçimi meşrulaştıracak bir garanti yok” demişti.

Madrid’in Katalan hükümetini feshetme kararı almasının ardından dün bir konuşma yapması beklenen Katalan Lider Puigdemont konuşmasını önce erteledi sonra da iptal etmişti.

Katalonya lideri Carles Puigdemont

Katalan hükümeti merkez hükümete vereceği cevabı tartışırken binlerce üniversite öğrencisi de dün Barcelona sokaklarında eylem gerçekleştirdi.

Katalonya’da gösteri yapan binlerce öğrenci tek taraflı bağımsızlık ilan edilmesini istemişti.