Üst üste gelen çatışma haberlerinin ardından flaş bir iddia ortaya atıldı!

Ortaya atılan iddialara göre, TSK, PKK’nın komuta merkezlerinden biri olarak bilinen Kandil’e yönelik operasyon başlattığı öne sürüldü.

TSK askerleri tatbikatta

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, TSK, Kuzey Irak’taki Hakurk, Bermize, Kalereş ve Sidekan’ı içine alan Bradost bölgesinde kontrolü ele geçirdiği de iddia edildi.

Bir diğer iddiaya göre ise TSK’nın Kuzey Irak’ta, 22 kilometre derinliğe ulaştığı yönünde.

Türk askerinin, Kandil’e açılan bölge olarak bilinen Barazgir Vadisi’ne de giriş yaptığı da öne sürülüyor.

Operasyonların yapıldığı belirtilen bölgelerle ilgili olarak ise PKK’nın silahlı kanadı olarak bilinen HPG’den de açıklama geldi.

Kuzey Irak’ta 22 kilometre derinliğe indiği iddia edilen TSK, PKK’nin Türkiye’ye geçişlerinde ve cephe gerisi lojistik üsler diye adlandırdığı sınır hattının derinliklerindeki Hakurk, Bermize, Kalereş ve Sidekan bölgelerini içine alan ve bölgenin fiziki koşullarının en zorlu olduğu Bradost bölgesinde kontrolü tamamen ele geçirdi.

Gazete Habertürk’ten Çetiner Çetin’in haberine göre Bradost bölgesi, Şemdinli hattından Hakkâri, Van, Ağrı, Bitlis Erzurum, Erzincan ve Ermenistan’a kadar uzanan bir geçiş üssü olarak kullanılıyordu. Bölgenin kontrol altına alınması, bu hattan geçişlerin önünü kesecek.

‘KANDİL’İN KAPISI BARAZGİR VADİSİ’

PKK gerillaları

Bradost-Sidekan bölgesinde operasyonlar sıklaşırken, TSK, Kandil’in en kritik kapısı ve geçiş noktası olan Barazgir Vadisi’ne ulaştı. Kaynaklar, Barazgir Vadisi’nin çok büyük öneme sahip olduğu, zira bu vadinin ağzının tutulması halinde PKK’nın kuzey yönlü hareketinin büyük ölçüde engelleneceğini söylüyor. Bradost bölgesindeki faaliyetlerin tamamlanmasıyla Barazgir’de yığınakların artırılacağı ve Kandil için hazırlıkların koordinasyon merkezinin bu bölgeden gerçekleşeceği belirtildi.

NEDEN BRADOST ve BARAZGİR?

Bradost ve Barazgir bölgeleri örgüt için stratejik öneme sahip. Bradost bölgesi Türkiye’ye geçişlerde kullanıldığı belirtilirken, Barazgir Vadisi ise Kandil’den Sincar-Suriye’nin kuzeyine geçişlerde üs olarak kullanıldığı söylendi.

Bradost’un kontrol altına alınmasıyla ‘kuzey geçiş’ hattı kapanırken, Kandil’e açılan Barazgir’de kontrol sağlandığı takdirde Sincar ve Suriye’ye geçiş hattı kapanacak.

Kandil operasyonuna ciddi katkı vermesi planlanan ve bu konuda 4 görüşme gerçekleştirilen İran Genelkurmay Başkanlığı’nın, Kandil’in İran sınır hattı içinde yer alan köyleri önümüzdeki salı gününe kadar boşaltacağı belirtildi. Bölgede askeri yığınak içinde hazırlık yapan İran da Operasyon sürecinde Türkiye’ye destek sağlayacak.

HPG’den Hakurk ve Bradost bölgeleri için açıklama geldi

Hakurk 

HPG’den yapılan açıklamaya göre Hakurk bölgesinde örgüt mensuplarının TSK askerlerine yönelik saldırı gerçekleştirdiği aktarıldı.

Bradost

HPG ayrıca, Kuzey Irak’ta ve Hakkari’de de sıcak çatışmaların meydana geldiğini açıkladı. Örgütün yaptığı açıklamada TSK’ya yönelik saldırıların gerçekleştirildiği ifade edildi.

Açıklamada gerçekleştirilen saldırılar sonucunda meydana gelen ölümlere ilişkin de bilgilendirilme yapıldı.

Yapılan bu açıklamalara rağmen ne TSK, ne PKK ne de hükümet yetkililerinden resmi bir açıklama gelmiş değil.