İzmir’de, ‘FETÖ’ soruşturmasında tutuklanan, Fethullah Gülen’in kardeşi Kutbettin Gülen, 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

‘FETÖ’ye destek açıklamalarıyla halkı kin ve nefrete sürüklemek’ suçlamasıyla hakkında arama kararı bulunan Kutbettin Gülen, Gaziemir’deki bir akrabasının evinde yakalanmıştı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Kutbettin Gülen tutuklanıp hakkında dava açılmıştı.

Sponsorlu

Savcı, Kutbettin Gülen’in ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Son kez söz alan ve hakkındaki suçlamalarla tanık ifadelerini kabul etmeyen Kutbettin Gülen, uzun süredir tutuklu bulunduğundan sağlık problemleri yaşadığını anlattı, beraat ve tahliye talebinde bulundu.

Sanık Avukatı Hasan Özçelik ise müvekkilinin sadece Fethullah Gülen’in kardeşi olmasından dolayı yargılandığını, ‘FETÖ’ üyeliği kriterlerini taşımadığını savundu.

Mahkeme heyeti, ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan yedi yıl hapis cezasına çarptırdığı Kutbettin Gülen’in bu cezasını Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) ilgili maddesi gereğince yarı oranında artışla 10 yıl altı aya yükselterek tutukluluk halinin devamına karar verdi.