Irak’ın kuzeyinde 2014 yılında IŞİD tarafından kaçırılan ve üç yıl sonra örgütten kaçıp Almanya’ya göç eden Ezidi bir kadın, kendisini esir alan ve aylarca tecavüz eden IŞİD’liyle Almanya sokaklarında karşılaştığını söyledi.

Kadın, polisten adamın mülteci statüsüyle Almanya’da bulunması sebebiyle bir şey yapamayacağı yanıtını aldığını aktardı.

İngilizTimes gazetesinin, Bas News internet haber sitesine dayandırdığı habere göre, Ashwaq Ta’lo, 2014 yılında tüm ailesiyle birlikte Şengal’de IŞİD tarafından kaçırıldı.

O zamanlarda 15 yaşında olan Ta’lo, başka aile üyeleriyle birlikte örgüt tarafından Musul’da satıldı.

Ta’lo kendisinin Abu Humam isimli Suriyeli bir IŞİD mensubu tarafından 100 dolara satın alındığını belirtti. Genç kadın buradan Suriye’ye götürüldü ve İslam’a geçmeye, günde beş vakit namaz kılmaya ve Kuran’ı Arapça olarak ezberlemeye zorlandığını söyledi:

“Bunların hepsini yaptım çünkü beni incitmeyeceğine söz vermişti. Ama on aydan fazla süre boyunca bana her gün tacizde bulundu.”

Ta’lo, daha sonra bulunduğu yerde kaçmayı başardığını, 14 saat yürüyerek Sincar Dağı’na ulaştığını sonra da mülteci statüsüyle Almanya’ya geldiğini belirtiyor.

‘Görünce dondum kaldım, dilim tutuldu’

Ezidi kadın, Humam’ın Şubat ayında Stuttgart kentinde bir anda karşısına çıktığını şöyle anlatıyor:

“Yüzüne dikkatlice bakınca donup kaldım. Bu, aynı korkunç sakal ve çirkin yüzüyle Abu Humam idi. Almanca konuşmaya başlayıp bana ‘Sen Ashwaqsın değil mi?’ diye sorduğunda dilim tutuldu.

“Ben Abu Humamım. Bir süre benimleydin. Hayatta olduğunu, kiminle yaşadığını ve ne yaptığını biliyorum’ dedi.”

Genç kadın bu karşılaşma ardından hemen kaçtığını, yaşadıklarını kardeşine, polise ve göçmenlik ofisine anlattığını söylüyor.

Ta’lo’nun aktardığına göre polis CCTV görüntülerinden Humam’ın kimliğini tespit etmiş fakat adamın da ülkede mülteci statüsüyle bulunması sebebiyle hiçbir şey yapamayacaklarını aktarmış.

ezidi ile ilgili görsel sonucu

Haberde, Ta’lo’nun daha sonra Almanya’dan ayrıldığı ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne gelip babasıyla yaşamaya başladığı belirtiliyor.

Ta’lo “Hiçbir zaman Almanya’ya geri dönmeyeceğim” diyor.

Haberde birçok Yezidi kadın ve kız çocuğunun hala IŞİD’in elinde bulunduğu, Ta’lo’nun kız kardeşinin de onların arasında yer aldığı, ayrıca beş erkek kardeşininse kayıp olduğu da aktarılıyor.