25 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirilecek ‘bağımsızlık referandumunun’ sonucuna göre ülkelerin tavrı ne olacak?

Erbil merkezli ve Barzani’ye yakınlığı ile bilinen Rudaw’a röportaj veren İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, Kürtlerin kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olduğunu belirtti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) 25 Eylül’de halka “Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan Bölgesi dışında kalan Kürt yerleşimlerinin bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?” sorusunu soracak. Sonucun da ‘evet’ çıkması bekleniyor.

Rudaw’a göre, Hukukçular, referanduma karşı çıkan devletlerin, sandıktan çıkan ‘evet’ oylarından sonra bağımsızlığı kabul edeceği görüşünde.

Sponsorlu

İHD, IKBY’de 25 Eylül günü yapılacak olan referandumu yakından takip ediyor.

Rûdaw’a konuşan Bilici, “Bugün Kürdistan Bölgesi’nde yapılan referandum halkın isteği üzerine yapılıyor. Kürtler, savaşsız, kansız şekilde bağımsızlıklarını ilan etmek istiyorlar. Bundan daha doğal bir şey yoktur. Referandumla orada tüm halka ne istediklerini soracaklar. Bu doğal bir şey. ABD, İngiltere ve Avrupa da çıkan sonuca saygı göstermelidir.” şeklinde konuştu.

Diyarbakır Barosu’nun da referanduma gözlemci bir heyet gönderdiğini belirten Bilici, “Kürtler Ortadoğu’da hiç kimse için tehdit ya da tehlike değildir. Yalnızca kendi haklarını istiyorlar” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmesinin, “milletlerin kendi kaderini tayin etme hakkı” maddesini hatırlatan baro yöneticileri, Kürtlerin de bu hakkını kullanmak istediğine vurgu yaptı.

IKBY bayrağını taşıyan bir çocuk [ARŞİV]
Öte yandan Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu üyelerinden Nahit Eren, “Bu konuda uluslararası hukuku baz almalıyız. Her milletin kendi kaderini tayin etme hakkı vardır. Kürtler de bu haklarını kullanmak istiyorlar” cümlesini kurdu.

Nahit Eren, sözlerine şöyle devam etti:

“Benim şahsi fikrim, referandumdan ‘Evet’ çıktığı takdirde bugün karşı çıkan devletlerin referandum sonucunu tanıyacağı yönünde. Nihayetinde uluslararası belgelere ve uluslararası hukuka bakmak lazım. Self determinasyon hakkı dediğimiz bir hak var.

BM’nin sözleşmelerinde, şartlarında ve kararlarında da var. Her halkın kendi geleceğini tayin hakkı, uluslararası bir kuraldır. Bir halk başka bir devlete bağlanmak isteyeceği gibi, kendi halkının bağımsızlığını da isteme hakkı var. Tarihte de böyle referandum örnekleri var.”