Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Batı ülkelerinin Suriye krizinin çözümüne ilişkin Rusya ve Türkiye’ye maksimum baskı yapmak zorunda olduğunu öne sürdü.

Hollande, Le Monde gazetesine yaptığı açıklamada, “Rusya, Suriye’deki temel güç. Rusya’nın girişimleri sınırlandırılmazsa gerilimin tırmanması riski söz konusu” ifadelerini kullandı.

‘FRANSA AKTİF ROL ALMALI’

Mevcut Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rusya’ya yönelik dış politikasını eleştiren Hollande, “Evet, gerçekten de (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin ile diyalog içinde olunmalı. Ama bu, Rusya’ya (Suriye’de) kendi rolünü oynama şansı verilmesinin ve bu duruma hiçbir tepki gösterilmesine izin verilmesinin bahanesi olamaz. (ABD Başkanı) Donald Trump’ın tutumu da anlaşılmıyor, öngörmek mümkün değil. Tam da bu yüzden Fransa, Avrupa ve NATO (Suriye sorununun çözümünde) aktif olarak rol almalı” dedi.

‘BİZİM DE RUSYA’YI TEHDİT ETMEMİZ LAZIM’

Rusya’nın son birkaç yıl içerisinde askeri gücünü büyük ölçüde arttırdığını belirten Hollande, “Êğer Rusya bizi tehdit ediyorsa, bizim de onu tehdit etmemiz lazım” cümlesini kurdu.

İlgili resim

Hollande, Batı’nın, “yaptırımlar yoluyla, ticari faaliyetin, petrol ve doğalgazla ilgili sorunun düzenlenmesi” aracılığıyla Moskova’ya baskıyı artırabileceğini belirtti.

‘SURİYE VE TÜRKİYE UÇAKLARININ UÇUŞUNA İZİN VERİLMEMELİ’

Türkiye’nin Afrin operasyonuna değinen Hollande, hava saldırılarına son verilmesi için Ankara’ya baskı yapılması çağrısında bulunarak, “Aynı zamanda hem sorumluluk duygusu hem de (Kürtlerle) dayanışma duyguları besliyorum. Dayanışma hissediyorum, çünkü Kürtlerin, IŞİD’in Rakka ve diğer kentlerden kovulmasında, koalisyona en ağır dönemde yardım ettiğini unutmadım” dedi.

Hollande, “Halihazırda, hastaneler ve mezarlıklar dahil Guta’yı bombalayan Suriye rejimi uçakları ile Afrin’de hareket eden Türk uçaklarının bu bölgelerde uçamamasını sağlamak çok önemli” diye ekledi.