Suriye rejiminden TSK’nın İdlib’te yürüttüğü operasyona ilişkin açıklama geldi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Suriye rejiminin İdlib’e askeri intikal başlatan Türkiye ordusundan derhal bölgeden çekilmesini talep ettiğini aktardı.

(Foto: Alexei Druzhinin, RIA-Novosti, Kremlin Pool Photo via AP)

SANA’nın Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkiliye dayandığı habere göre, Suriye rejimi Türkiye’nin Suriye topraklarındaki üçüncü askeri operasyonunu sert bir şekilde kınadı.

Aktarılan bilgilere göre, Suriye rejiminin Türkiye’nin İdlib’deki operasyonunu ‘Suriye’nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne yönelik bariz bir saldırı ve uluslararası hukuk ve ilkelerinin açık bir ihlali‘ olarak nitelediği belirtildi.

Türkiye’nin İdlib operasyonunu ‘saldırı’ olarak değerlendiren Suriye Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, operasyonun Rusya, İran ve Türkiye’nin desteklediği Astana barış görüşmeleriyle bir ilgisi olmadığını ifade etti.

Ayrıca operasyondan bir ‘istila’ olarak bahseden yetkili operasyonun bu görüşmelerde garantör ülkeler arasında sağlanan anlaşmalara tamamen ters düştüğünü ve bu anlaşmaların dışına çıkma niteliğinde olduğunu belirtirken Türkiye’nin Astana’da varılan anlaşmalara bağlı kalması gerektiğine dikkat çekti.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA üzerinden duyurulan bu açıklama, Türkiye’nin İdlib’teki güvenli bölgelerin oluşturulması amacıyla başlattığı operasyon sonrasında geldi.

‘Türk birliklerinin İdlib kentinde El-Kaide Örgütünün Suriye kolu El-Nusra Cephesi ile işbirliğinin Türkiye ile radikal terör örgütleri arasındaki organik bağları kuşkuya yer bırakmadan kanıtladığını’ söyleyen yetkili operasyonu bir ‘bahane’ olarak tanımladı.

Ne Olmuştu?

Suriye iç savaşından bir görüntü

Suriye kriziyle ilgili devam eden Astana görüşmelerinin son oturumunda, İdlib’in çatışmasızlık bölgelerine dâhil edilmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanTürk askerinin İdlib’de olmasına ilişkin, “Bir Astana süreci başlattık. Rusya, Türkiye, İran olarak üçlü bir karara vardık. Nitekim, ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ dedik. Bu gece Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, ÖSO ile İdlib ile ilgili şu anda operasyonunu başlattı” ifadesini kullanmıştı.

Yerel kaynakların aktardığına göre; Cihatçı Tahrir el-Şam kontrolündeki İdlib’e giren Türk araçlarının Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı militanlara eskortluk ettiği aktarılmıştı.

Öte yandan Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna göre, ÖSO’ya destek amacıyla Suriye’nin İdlib kentine fırtına obüsleriyle atış yapıldığı bildirilmişti.

Türk askerleri, ortak karar sonucu Suriye’de çatışmasızlık bölgesi oluşturulmasına karar verilen dört yerden biri olan İdlib’e girmişti.

Operasyonun Türkiye Açısından Önemi

Türk askeri tankı

Suriye’nin kuzeyinde ve Türkiye sınırında yer alan İdlib kuzeyde Kürt Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) denetimindeki Afrin sınırına dayanıyor.

Bu sebepten dolayı Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt oluşumunu istememesinden dolayı bu bölge Türkiye açısından çok kritik yerlerden bir tanesi.