Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Mahalle Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmaya ait olan ve HDP’ye yönelik talimatların yer aldığı videoyu Twitter’da ilk paylaşan Metin Cihan, sosyal medyada gündem videoya nasıl ulaştığını açıkladı.

Erdoğan’ın geçen cumartesi akşamı yaptığı konuşmaya ait olduğu öne sürülen video sosyal medyada epey konuşulmuştu.

AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen “Mahalle Başkanları Toplantısı”nda yaptığı konuşmada Erdoğan, HDP’nin meclis aritmetiğindeki kritik yönüne vurgu yaparak “Arkadaşlar, HDP üzerinden parti teşkilatımızın çok farklı çalışma yapması lazım. Bunu dışarıda konuşmam. Burada sizlerle konuşuyorum, niye sizlerle konuşuyorum? Çünkü, onların baraj altı kalması demek, bizim durumumuzun çok daha iyi bir noktaya gelmesi demektir.” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın konuşmasının yer aldığı videoyu Twitter’da ilk paylaşan Metin Cihan, söz konusu videoya nasıl ulaştığını şöyle açıkladı:

“Videoya nasıl ulaştım? Ak Parti Topselvi Mahalle Başkanı’nın Facebook sayfasında yer alıyor.”

Ancak kontrol edildiğinde videonun Topselvi Mahalle Başkanı olan Ahmet Öztürk’ün sayfasından silindiği anlaşıldı.

Söz konusu videoya ise HDP’den çok sert bir tepki gelmişti:

“AKP Genel Başkanı Erdoğan açıkça suça teşvik ediyor. HDP’yi baraj altında bırakmak için hile ve baskıyla oylarımızı çalmayı planlıyor. Çünkü HDP Meclis’te olmazsa 400’den fazla vekil kazanacağını biliyor. İşte bunu engellemek için 24 Haziran’da bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a.”

[Via Metin Cihan/Twitter]