Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Amerika’nın elektronik ürünlerine boykot uygulayacağız” açıklamasının ardından ikinci el alışveriş sitelerinde boykot notuyla ilanlar yayınlanmaya başlandı.

Bianet’in aktardığına göre, alışveriş sitelerinde yer alan boykot temalı ilanlar en çok iPhone üzerinden oldu.

Satış notlarında “Reisin boykot kararına uyduğum için satılık”, “Amerika’yı boykot satıyorum”, “Besmeleli kullanılmış boykot niyetine satılık” gibi ifadeler yer aldı.

Erdoğan’ın konuşmasının ardından verilen ilanların yanında, önceki tarihli ilanlar da “boykot” notuyla yayınlandı.

Via Hatırlatıyor: Erdoğan Ne Demişti?

Dolar’ın TL karşısında değer kazanması ve ABD ile gerilen ilişkiler nedeniyle açıklama yapan Erdoğan, dün ABD’nin elektronik ürünlerine boykot uygulayacaklarını şu ifadelerle açıklamıştı:

“Dışarıdan dövizle aldığımız her ürünün daha iyisini üretip dışarı satacağız. Amerika’nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var. Kendi ülkemizde Venus var Vestel var. Ne yapacağımızı anlasınlar. Biz kendimize yeteceğiz. Olmayanı da üreteceğiz. Bu millet onlar gibi bakan değil, kazan-kazan esasına göre hareket eden bir millettir.”

Erdoğan’ın boykot kararına karşı önerdiği telefon ‘gerçekten’ yerli mi?

Erdoğan’ın açıklamalarıyla gözlerin çevrildiği Vestel telefonların özelliklerine ilişkin olarak Bloomberg detaylı bir analiz yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye elektronik ambargo açıklarken önerdiği Vestel marka cep telefonlarının “yerli ve milli” olmadığı ortaya çıktı. Vestel marka cep telefonlarının parçalarının büyük bölümünün ABD’li şirketler tarafından üretildiği ortaya çıktı. Yazılımı da tamamen ABD malı.