KHK açıklamalarının ardından AK Parti yönetimi ile tartışmaya giren 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Gerekli gördüğüm durumlarda görüşlerimi açıklamaya devam edeceğim.” dedi.

Abdullah Gül, 11. Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nin twitter hesabından açıklamada bulundu. Gül şunları söyledi:

“Bir süredir basın yayın organları ve sosyal medya üzerinden bazı milletvekilleri ve ilgili troller tarafından şahsıma karşı yapılan saygısızlık, haraket ve ahlak sınırlarını aşan saldırıların son açıklamamdan sonra giderek arttığına dikkat çekiyorum. Partimizin kuruluş ilkelerinden biri olan düşünce ve ifade özgürlüğüne inanan birisi olarak, gerekli gördüğüm durumlarda görüşlerimi açıklamaya devam edeceğim”

Sponsorlu

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 15 Temmuz’da dışarı çıkan insanlara ‘cezasızlık’ getiren 696 sayılı KHK’yi ilgili Twitter’dan eleştirmiş ve düzeltilmesi gerektiğini söyleyerek, “696 sayılı KHK’nın yazımındaki hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir. İlerde hepimizi üzecek olaylara ve gelişmelere fırsat vermemek için gözden geçirileceğini ümit ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kastamonu İl Kongresi’nde konuşmuştu.

Gündemde yer alan bir diğer tartışma konusu KHK’ya ilişkinde konuşan Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eleştirilerine sert yanıt vermişti.

Erdoğan, yaptığı konuşmada, isim vermeden Abdullah Gül’ü hedef almış ve “Nasıl oluyor da Bay Kemal’in kayığına biniyorsunuz” diyerek şu sözleri kullanmıştı:

“Tuhaf kampanyalar başlatıldı. Hatta içimizden bazıları da bu kampanyaya katıldı. 16 Nisan’da da bugün bu kampanyaya katılanlar ‘Evet’ demedi. Biz bir yolda aynı dava arkadaşı değil miyiz? Nasıl oluyor da bir anda affedersiniz Bay Kemal’in kayığına biniyorsunuz. Bu husumet kervanına bizim dava arkadaşlarımız nasıl katıldı, katılıyor? Yazıklar olsun. Birilerinin zil takıp oynamalarına vesile oldukları için yazıklar olsun.”

Öte yandan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün cuma namazı çıkışında KHK konusunda yaptığı açıklamayla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet kanadından gelen tepkileri yanıtlamıştı.

Devlette önemli görevler almış bir eski cumhurbaşkanı olduğunu söyleyen Gül cümlelerinden farklı anlamlar çıkarılmaması gerektiğini belirterek, “Biliyorsunuz bir Kanun Hükmünde Kararname yayınlandı. O kararnameyi ben sahiplendim, doğru amaçla ve iyi niyetle yapılmış bir kararname. Yalnız orada bir boşluk görüyorum ve tereddüdüm şu… İleride durumdan vazife çıkartacak bazıları hepimizi çok üzecek olaylara vesile verebilirler. Önemli konularda görüşlerimi halkla paylaşma da tabii ki bir sorumluluk benim için. Bunun arkasında bir mesele aramanın da hiç anlamı olmadığı kanaatindeyim. Bu vesile ile yeni yılın hep hayırlar getirmesini hem memleketimize hem de bütün insanlığa temenni ederim” ifadelerini kurmuştu.

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Abdullah Gül’ün tweetlerini kendi sayfasında paylaşarak KHK ile ilgili Gül’le aynı düşüncede olduğunu açıklamıştı.

Gül’ün söz konusu açıklamalarına AK Parti’den de tepki gelmişti.

HDP ise Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sahip çıkmıştı.