AKP’nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında HDP’ cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın 17 Haziran’da TRT’de yapacağı konuşmaya dair, “Arkadaşlara YSK’yle görüşün, gitsinler orada cezaevinde çekimi yapsınlar, dedim. Zaten bunlar canlı yayın değil, malum” dedi.

Selahattin Demirtaş

Erdoğan’ın seçim güvenliğinden sorumlu ve tarafsız olması gereken YSK’ya talimat verdiğini söylemesi ise büyük tepki çekmişti.

YSK Başkanı Sadi Güven, özel kalem müdürü aracılığıyla Cumhuriyet’e “Erdoğan’ın iddia ettiği gibi bir talimatın kendilerine verilmediğini” açıkladı.

Sponsorlu

Başka bir YSK üyesi de “Zaten TRT’de seçimler için yapılacak konuşmalar YSK denetiminde ve gözetiminde yapılır. Bunun için YSK’ye kimse talimat veremez. Bu açıklamalardaki iddialar tamamen asparagastır” ifadelerini kullandı.

Aynı üye, seçim yasaklarının başladığı, Başbakan ve bakanların kamu imkânlarını çalışmalarında kullanamayacağına dair hükmün aday olan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ihlal edilmesine ilişkin, “Böyle bir gündemimiz henüz yok. Ancak eğer bu yönde bir şikâyet gelirse konuyu inceler ve karara bağlarız. Ancak bunu görüşmeden nasıl bir karar verileceğini söylemem hukuken mümkün olamaz” açıklamasında bulundu.

YSK’nın HDP temsilcisi Mehmet Tiryaki Erdoğan’ın kuruma talimat verme anlamına gelebilecek açıklamalar yapmasına tepki gösterdi.

“YSK’ya hiç kimse ne yazılı ne sözlü talimat verebilir” cumlesini kurdu Tiryaki, Erdoğan’ın “YSK’ya talimat veriyor” gibi bir izlenim yaratmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Tiryaki sözlerine şöyle devam etti:

“YSK’nin özel kanallarla ilgili yetkisi KHK’yle kaldırıldı. Ancak YSK’nin TRT çekimlerini yaptırma yetkisi var. Yayın saatlerinin ne kadar olacağı, parti logolarının büyüklüklerinin ne olacağı, çekim sırasına ilişkin kuraların nasıl çekileceği, yayın süreleri ve hangi gün olacağı gibi bütün konular YSK’nin görevi. Biz yalnızca Adalet Bakanlığı’na çekimlerin ne zaman olacağını bildirdik.”

Tiryaki, Erdoğan’ın Adalet Bakanlığı aracılığıyla YSK’ya  bir talimat iletip iletmediği konusunda da, “Adalet Bakanlığı’na şunu yap demiş olabilir ama bunun da bir anlamı yok. Cumhurbaşkanı’nın yetkisi yok’ dedi.

YSK’nın Demirtaş için Edirne Cezaevi’nde çekimlerin yapılmasına yönelik verdiği kararda, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün kurama iletilen 08.06.2018 tarih ve 82080 sayılı bir yazıya atıf yapılmıştı.

Söz konusu karar yazısında; Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 92. maddesinde hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumu dışına çıkarılabileceği hallerin düzenlendiği, bunlar arasında propaganda konuşması amacıyla kurum dışına çıkarmanın bulunmadığı belirtilmiş; Demirtaş’ın propaganda konuşması için yapılacak çekimlerin Edirne Cezaevi’nde olması durumunda çekimlerin tek günde yapılması ve bir YSK üyesinin çekimler sırasında hazır olması istenmişti.