Erdoğan, Sarraf’ın sorgulandığı davayı ‘sahte’ olarak değerlendirip mahkemeyi de FETÖ’ye bağladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kars’ta AK Parti İl Kongresi’nde konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Sponsorlu

“Yüzde 51 diyerek tercihinizi büyük ve güçlü Türkiye’den yana gösteriniz. Kars’ın bizim gönlümüzde hep ayrı bir yeri olmuştur. Bizde Türk’üyle Kürt’üyle Azerisi’yle ayrılık yok bizde birlik var. Biz ayırabilir miyiz insanoğlunu birbirinden?”

Rıza Sarraf Davası

“Gençler, ne makamların ne gücün ne paranın karşısında eğilmeyeceksiniz. Eğilirseniz hakkım size helal olmasın! 250 şehidimiz olsun. Birileri Amerikaya gider bu ülkenin asıl sahipleri burada kalır. Kimisi Hans’ın kimisi George’nin kölesi oluyor. Kimisi kurulan sahte mahkemelerle benim ülkemi yargılama kalkıyor. Boşuna uğraşmayın. Bizim abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan olsun. FETÖ’nün temsilcileriyle kurulan mahkemeler asla benim ülkemi mahkum edemez.”

Uçak Fiyatları

“Biz hizmet ederiz biz yaparız ama birileri de malum zat gibi iftira eder. Bölgenin en modern havalimanı Kars’ta kuruldu. Az önce sayın valim “Fiyatlar biraz pahalı. Uçak fiyatları. Uçak sayısı da az. Otel sayısı az” dedi. Ben buradan turizm sektörünün içinde olanlara sesleniyorum gel Kars’a otel yap. Uçak fiyatlarını da inşallah indirecekler. Ben de arkadaşlarımla takip edeceğim.”

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

ABD’de görülen davada Rıza Sarraf, suçlarını kabul edip İran’a uygulanan ambargonun nasıl delindiğini ayrıntılarıyla anlatmıştı.

Türkiye ile ilgili olarakta konuşan Sarraf, o dönemde bakanlara rüşvet verdiğini itiraf etmişti.

Sarraf, mahkemede Erdoğan’ın adını da zikrederek, “Başbakan Erdoğan ve Babacan İranla işlemlere (altın ticareti) yardım edilmesi için Vakıfbank ve Ziraat Bankasına şahsen talimat verdiler.” demişti.

Son olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Rıza Sarraf’ın mal varlığına el konulduğunu açıklamıştı.