Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama, 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrasında ilk defa 4 Eylül günü Çin’de düzenlenen G20 liderler zirvesinde bir araya geldi.

Görüşmenin ana başlıklarını ise ABD’den iadesi istenen Fethullah Gülen ile Fırat’ın doğusuna geçmesi istenen PYD’nin silahlı kanadı YPG oluşturuyor.

Çin’in Hangzou şehrinde gerçekleşecek olan zirve sonrası bir araya gelecek iki liderin görüşmesi Türkiye saati ile 07.45’te gerçekleşti. Görüşme sonrasında saat 08.20’de ikili ortak basın toplantısı yaptı.

Yaklaşık 45 dakika süren görüşmen sonrasında konuşan ABD Başkanı Obama, “Mülteciler konusunda hepimiz Türkiye’yi desteklemeliyiz. Başkanlığım sırasında güçlendirdiğimiz müttefikliğin devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

YPG

YPG üyeleri [Fotoğraf: ARŞİV]
YPG üyeleri [Fotoğraf: ARŞİV]
Görüşme Fırat Kalkanı Harekatı devam ederken gerçekleşecek ve bu yüzden Erdoğan’ın YPG güçlerinin Fırat’ın doğusuna çekilme sürecini gündeme getirmesi bekleniyor.

Suriye’ye farklı bir noktadan daha harekat başlatan Türkiye’nin önceliği Afrin ile Kobani kantonlarının birleşmesinin önlenmesi ve IŞİD’in bölgeden temizlenmesi.

Fethullah Gülen

Fethullah Gülen (Foto: REUTERS/Selahattin Sevi/Zaman Daily via Cihan News Agency)
Fethullah Gülen (Foto: REUTERS/Selahattin Sevi/Zaman Daily via Cihan News Agency)

15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olarak gösterilen Gülen cemaati lideri Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi konusunda Washington’un yeterince ikna edilememesi üzerine Erdoğan’ın Obama ile birebir görüşmede bu konuyu da gündeme getirmesi bekleniyor.