Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan ziyareti öncesi yaptığı açıklamada Abdullah Gül’ün adaylıktan vazgeçmesi konusunda “Değerlendirme yapmayacağım. Abdullah Gül kendi değerlendirmesini yaptı. Seçim meydanı herkese açıktır” ifadelerini kullandı.

Özbekistan ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı’nda soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemdeki bedelli askerlik konusu ile ilgili de açıklama yaptı.

Abdullah Gül’ün açıklamaları sorulan Erdoğan, “Ben bu konuyla ilgili hiçbir değerlendirme yapmayacağım zaten Sayın Gül değerlendirmeleri kendileri de yaptılar. Sadece sizlere de teşekkür edeceğim. Seçim meydanı herkese açıktır ve seçim meydanı da bu noktada zaten temenni ederiz bir an önce her siyasi parti adayını belirler ve ona göre de biz de kampanyamızı çok daha değerli kılacak adımlarımızı atarız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan bedelli askerlik konusunda ise şunları söyledi:

“Bedelli askerlik şu anda hükümetimizin gündeminde değil. Hele hele bir tarata Afrin bir taraf Fırat Kalkanı harekatı olduğu dönemde günemimize almak şehitlerimize gazilarimize karşı saygısızlık olur. Seçim bitsin bunlar tekrar masaya yatırılır”

Via Hatırlatıyor: Gül Ne Demişti?

Eski cumhurbaşkanlarından Abdullah Gül, adaylığı ile ilgili tartışmaların tamamen kendi dışında geliştiğini ve geniş bir mutabakat oluşursa kabul edebileceğini söylediğini aktarmıştı.