AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Muş’taki AK Parti İl Kongresi’nde kullandığı “Bazı iş adamlarının varlıklarını yurt dışına kaçırma girişiminde bulunduğunu duyuyorum” cümlesine açıklık getirdi.

Erdoğan, “İsteyen herkes parasını yurtdışına çıkarabilir. Sermaye hareketlerinin sınırlandırılmasına yönelik bir talimatım söz konusu değil” cümlesini kurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti genel merkezinde düzenlenen ‘Engelleri Aşanlar 2017’ programında konuşma yaptı:

Sponsorlu
  • “Dün malvarlıklarını başka ülkelerine kaçırmaya çalışanlar olduğunu söylemiştim. Bunun üzerine farklı değerlendirmeler yapıldığını gördüm. Türkiye serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkedir. 1989 yılından beri isteyen herkesin yurt dışına parasını çıkarma hakkı vardır.
  • Şüphesiz ki aynı şekilde devam etmektedir. İsteyen herkes parasını yurtdışına çıkarabilir ve buna devam edebilecektir. Yerli ve yabancı tüm firmalar küresel finans sistemine entegre bir şekilde faaliyetlerini sürdürecektir. Sermaye hareketlerinin sınırlandırılmasına yönelik bir talimatım söz konusu değil. Yatırım için yurt dışına kaynak götürene asla sözümüz yoktur.
  • Ticaret yapana sözümüz yor. Bu ülke için tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üstünde yeri var.
  • Toplumumuzda engellilerin bu denli sıkıntı çekmesinin en büyük nedeni onları çalışma hayatının dışına bırakmaktır. BM’nin engellilerin haklarına ilişkin sözleşmesini biz kabul ettik. Ülkemizin ilk engelliler kanunu 2005 yılında biz çıkardık. Engellilere yapılacak pozitif ayrımcılığı garanti altına aldık. Türkiye engellilerini çalışma hayatı dışında bırakacak kadar müsrif değildir.

Erdoğan, piyasaların olumsuz etkilenmemesi için açıklamasına açıklık getirdiği tahmin ediliyor.

[Via Sputnik]