Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin geçmişte bu gelişmelere seyirci kalması, devri geçmiş teknolojilerin çöplüğüne dönüşmesi üzüntü verici” dedi.

Bu konuyu önemsediğini ifade eden Erdoğan, “Dünyanın çevresine yerleştirdiğimiz yeni uydular ile, hazırlığını sürdürdüğümüz 3 uydu ile bu yarışta yer almanın gayreti içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Sponsorlu

“Ülkemizin geçmişte bu gelişmelere seyirci kalması, devri geçmiş teknolojilerin çöplüğüne dönüşmesi üzüntü verici.

“Bugün ülkemizde elektronik devlet kullananların sayısı 41 milyonun üzerine çıkmıştır.

“Dünyanın çevresine yerleştirdiğimiz yeni uydular ile, hazırlığını sürdürdüğümüz 3 uydu ile bu yarışta yer almanın gayreti içerisindeyiz.

“Neticeye ulaşmada bunların bize sağlayacağı imkânlar çok büyük. Araştırma ve geliştirme merkezlerimizin sayısı bini geçti. Teknopark sayımız 81’i buldu. Gençlerimizin teknolojiye olan ilgisinin her geçen gün arttığını görüyoruz. Cumhurbaşkanlığı sistemi bünyesinde kurduğumuz bir sistemle 8 ilimizin bütün yatırımlarını takip ediyoruz, tüm kurumlarımızda acil durumları koordine ediyoruz.

“Biz milli teknoloji hamlesi ve dijital Türkiye diyerek bu süreçte yerimizi alıyoruz. Verinin değere dönüşmesi ise ancak yerli ve milli bir anlayışla sahiplenilmesiyle mümkündür.

“Bugün artık kendi ürettiğimiz verinin ülkemiz kontrolünde olmamız da siber dünyadan gelecek saldırılar konusunda da milli güvenlik meselesidir.

“Dijital dönüşüm ofisimiz direkt olarak şahsıma bağlı”

“Dijital dönüşüm ofisimiz direkt olarak şahsıma bağlı. Amacımız mevcut veriyi takip etmek değil bu veriyi işleyerek anlamlı hale getirmek ve adım atılmasını sağlamak. Verinin işlenmesinde zaman, mekan ve harita öneme sahiptir.

Gerekli hazırlığı yapmadan değişim hissine kapılmak bizi yeniden ciddi sıkıntılarla karşı karşıya getirecektir. Bilginin ve teknolojinin sunduğu imkânları milletimizin hedefleriyle harmanlayarak tüm kurumalrımızı bu değişme hazırlamalıyız. Sadece üretim değil yönetim ve karar almada da köklü değişikliklere yol açacak ve hata töleransı azalacaktır. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarında kullandığımız yöntemleri geçmişteki yöntemlerle karşılaştırmak mümkün değil. Ülkemizi bilim ve teknoloji alanında hazırlamak için gerekli alanları atıyoruz. Bu konuda kamu ve özel sektörün iş birliği şarttır. Aksi taktirde başarıya ulaşamayız.

İnsan her şeyim merkezinde olmaya devam edecektir. Bunun için biz tüm çalışmalarımızı insan merkezli anlayışla yürütmeye devam edeceğiz. İnsanı metalaştıran anlayış bizim medeniyetimizle ve kültürümüzle bağdaşmaz. Türkiye olarak bizi orta, orta üst seviyesindeki ükelerden ayıran özellik işte bu düşüncedir.