Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahliye edilen gazeteciler Erdem Gül ve Can Dündar’ı tahliye eden Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararına ilişkin açıklamalarda bulundu:

Şunu çok açık net söylemek söylüyorum, bu olayın ifade özgürlüğü ile yakından uzaktan alakası yoktur, bu bir casusluk davasıdır. Ben Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım o kadar ama onu kabul etmek zorunda değilim. Verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum

“Gerekçede çok şey var, hukuksuzluğun izahı yok. AYM, Milleti aleyhine karar almaktan çekinmedi.”

AYM’nin kararı ile ilgili yapılan tartışmaların yargı bağımsızlığı ile ilgisi olmadığını söyleyen Erdoğan, Hukuk sistemini korumanın da Cumhurbaşkanı’nın görevleri arasında olduğunu ve Anayasa’nın 104. maddesine uyulması gerektiğini söyledi.

Sponsorlu

Söz konusu maddede Cumhurbaşkanının Devletin başı olduğu, bu sıfatla Türkiye Devletini ve Türk Milletinin birliğini temsil ettiği; Anayasanın uygulanmasını, hükumet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözettiği belirtiliyor.

92 GÜN TUTUKLU KALDILAR

Erdem Gül ve Can Dündar, Suriye’de devam eden savaşa silah taşıdığı öne sürülen MİT’e ilişkin haberleri sebebiyle 26 Kasım’da “ajanlık iddiasıyla” tutuklanmışlardı.

erdogandan-can-dundara

İki gazeteci, AYM’nin kararı sonrası 92 gün tutukluluğun ardından 26 Şubat’ta tahliye edildi.

Dündar ve Gül, MİT tırları ile ilgili yayınladıkları haberler ve görüntüler nedeniyle, savcılığın ifadesiyle “Fetö ve Paralel Devlet ile aynı amaç birliği içinde hareket etmekle” suçlandı.

İki yazar ve gazeteci hakkında yurt dışına çıkış yasağı bulunuyor.